Arteri uus rubriik «Asumid» uurib, kuidas on eluolu meile tuntud paikades aastatega muutunud. Alustame retke Tallinna südalinnas asuvast, kõrghoonetega palistatud Maakri tänavast – asub siin ju ka Postimehe maja.
Maakri asum – agulist city’ks
Maakri tänavat, mida esimest korda on mainitud 1849. aastal ja mis oma nime saanud värvali ja tsunftivanema Carl Ludvig Mackeri järgi, ilmestasid läinud sajandi algul tagasihoidlikud puumajad, kus elas lihtrahvas.
«Igaühel oli maja taga aed, kus kasvatati juurvilju, aga peeti ka kanu, mõnel võis olla isegi lehm või siga,» selgitab Tallinna linnamuuseumi peaspetsialist Sulev Mäeväli, «see oli eeslinn, aga elati sellist pooleldi maaelu. Tööl käidi näiteks paberivabrikus, mis asus praeguse Stockmanni kaubamaja kohal, või väikestes töökodades.»
Üldjoontes meenutas omaaegne Maakri tänava kant praegust Kalamaja. Osa puumaju on säilinud tänini, ent enamik neist on eri aegadel maha põlenud ning kõik praegused kivimajad ehitatud nende asemele. Ja kui veel 1930. aastatel ristus Maakri tänava ots Kaasani õigeusukiriku pool Liivalaia tänavaga, siis praegu keerab see ära; teises otsas asunud Kuke tänavast, mis kulgeb mööda Radissoni hotelli üht külge, on aga järel vaid silt ühe mahajäetud puumaja seinal.
Kodu Kana tänaval
Kuke tänavaga paralleelselt kulgenud Kana tänava ühe puumaja esimesel korrusel oli näitlejanna Leida Rammo lapsepõlvekodu, ning tema silmad löövad tuttavates kohtades käies särama. Mis sest, et tänav on muutunud sisehooviks ning endisaegseid paiku võib vaid aimata.
«See polnud mu sünnimaja. Sündisin Kopli kasarmutes, kolisime siia, kui olin kuueaastane, seega võis olla 1930. aasta,» meenutab 88-aastane proua. Ühetoalises korteris elati kolmekesi: Leida, tema õde Helju, kellest hiljem sai lastekirjanik, ja nende ema. «Peenraid meil polnud, see koht oli tihedalt puumaju täis. Lähedal asus ka üks rikkamate inimeste maja ja mäletan, kuidas selle hoovis kõndis kollikoer. Viimane hammustas ühte last, kes sai vist isegi surma.»
Sealpool, kus praegu kõrgub SEB panga peahoone, tegutses kino Modern. «Mul on meeles, kui kino pärast sõda varemetes oli. Olin käinud Estonia teatri juures turul ja mul varastati uhked võrguga nahkkindad ära, varas jooksis Tartu maantee algusesse Moderni varemetesse ja mina karjusin politseid. Ning politsei võttiski ta kinni ja sain kindad tagasi. Aga ta võttis mu rahakoti kah, ja varas lubas, et kui vanglast kunagi välja saab, siis tuleb ja näitab mulle,» naerab Rammo.
Ta lisab, et eestlased käisid 30ndatel valdavalt väga hästi, viimase moe järgi riides. Isegi Rammodel oli isiklik õmbleja, kes kõigile rõivad selga õmbles, eeskujuks toonane naisteajakiri Maret. Nõukogude okupatsiooni saabudes kihistati aga isekeskis naeru, kui tänavatele ilmusid vanaaegseid barette, mitte moekaid kübaraid kandvad vene ohvitseriprouad.
«Talvel olid neil seljas kasukad, aga niisugused imelikud – kandsid 1940ndatel selliseid, nagu meil olid 1920ndatel. Jalas olid nn lubjavildid.»
Muide, kauplusi, millest praegune Maakri tänav praegu puudust ei tunne, tol kaugel ajal sealkandis polnud. Toitu osteti lähedal asunud Polgu tänava karnist. «Ema ikka saatis mind poolt kilo hakkliha tooma, aga mina sõin osa toorelt ära, mis sest, et ema selle eest riidles. Mulle maitses see hästi, maitseb siiani, see ju puhas delikatess!» muheleb näitlejanna.
«Kõndisin mööda seda tänavat igal õhtul, sest hiljem kolisime lähedalasuvale Polgu ja Liivamäe tänavale. Toona käis enamik inimesi igal pool jala,» räägib Rammo. Trammipilet maksis sõjaeelses Eestis viis senti ja seda peeti kalliks. Jõulude ajal lubasid Rammod endale aga Vabaduse väljakult kojuminekuks saanisõitu.