Narva linnavoliniku Fjodor Ovsjannikoviga seotud konkurentsikuritegude skeemi üks väidetav osaline, 71-aastane Mikhail Plaksin sai neljapäeval Viru maakohtus tingimisi karistuse.
Kohus karistas Narva konkurentsikuritegudes osalenud meest
Kohus määras Plaksinile kokkuleppemenetluse korras viiekuulise tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga. Sundrahaks ja menetluskulude katteks tuleb Plaksinil tasuda 608 eurot.
Süüdistuse kohaselt oli Plaksin osaline konkurentsikuriteos, mis seisnes selles, et 2010. aasta sügisel ja 2011. aasta algul leppis ta Narva linna ehitusturul tegutsevate erinevate ettevõtjatega kokku, et kokkuleppe osaliste poolt juhitavad või nendega seotud ettevõtted kooskõlastavad Narva linnavalituse poolt väljakuulutatavatel hankekonkurssidel esitatavad hinnapakkumused. Selle tulemusena määrati kindlaks hinna tingimused kolmandate isikute jaoks ning otsustati igakordselt ette ära vastava hankekonkursi võitja. Sel moel tegutsedes püüdsid ettevõtjad tagada olukorra, kus Narva linn oli teatud hangete osas omavahel ära jagatud ning ettevõtjate kindla ringi kontrolli all. See omakorda tagas antud ettevõtjatega seotud äriühingutele pideva sissetuleku ning garanteeritud osaluse linna tellitud ehitustöödes.
Prokuratuur eraldas Plaksini süüepisoodid üldisest kriminaalasjast, kuna tema oli erinevalt teistest süüdistatavatest nõus kokkuleppemenetlusega.
Samades kuritegudes süüdistatavad ülejäänud viis süüalust, nende hulgas ka Narva linnavolikogu liige Fjodor Ovsjannikov ja Narva abilinnapea Andrei Filippov, astuvad kohtu ette hiljem ning süüasi on arutlusel üldmenetluse korras.
Süüdistuse kohaselt lõi Narva linnavolikogu ja linnavalitsuse riigihanke konkursikomisjoni liige Ovsjannikov aastatel 2008-2011 Narvas olukorra, kus ehitusettevõtetel oli võimalik linnavalitsuse rahastatavaid ehitus- või remonttöid teostada vaid tingimusel, et ettevõtjad tasusid Ovsjannikovile või temaga ühiselt tegutsenud ettevõtjale Gennadile erinevatel varjatud viisidel 10 protsenti linnavalitsusega sõlmitud töövõtulepingute maksumustest. Raha maksmisega nõustunud ettevõtted lülitati hankekutsete saajate nimekirja, misjärel tagati konkurentsi kahjustavate kokkulepete või hanketingimustega manipuleerimise abil pakkujatele hankevõit.
Süüdistus on esitatud ka Narva abilinnapeale Andrei Filippovile selles, et vastutasuks lähedase korteris teostatavate remonttööde allahindlusele, lubas ta ettevõtjale, et tema poolt nimetatud ettevõtted saavad edaspidi Narva linna hankemenetluste raames tellitavad avariitööd ilma sisulise konkursita. Samuti lepiti kokku, et Filippov saab vajaduse korral ettevõtja vahendusel muid soodustusi.
Süüdistatavate poolt toimepandud konkurentsi kahjustava tegevusega tekkis olukord, kus igakordselt ehitus- ja remondihangetes osalevate ettevõtete nimekirja eelneva kokkuleppimise ja seejärel Filippovi kaasabil pakkumiskutsete saajate ringi kontrollimise teel tagati, et eelnevalt loetletud hankekonkurssidel ei saaks osaleda kolmandad ettevõtted ning kõik selles valdkonnas tehtavad munitsipaaltellimused jagatakse omavahel.
Lisaks eeltoodule süüdistatakse Ovsjannikovi pistise nõudmises, kui ta küsis 2010.aastal Narva linnas tegutsevalt osaühingult Euroopa sotsiaalfondi projektile linnapoolse finantseeringu eest raha. Osaühingu liikmed keeldusid sellisest pakkumisest.