Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Hiinlaste Jaapani-vihal on mitu tahku

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Demonstrant 15. septembril Qingdaos Jaapani rahastatud ostukeskuses viha välja valamas.
Demonstrant 15. septembril Qingdaos Jaapani rahastatud ostukeskuses viha välja valamas. Foto: Reuters/ScanPix

Üle-eelmisel pühapäeval tabas Ida-Hiina rannikulinnas Qingdaos Jaapani päritolu Jusco kaubamaja külastajaid ebameeldiv üllatus: politsei oli hoone ümber piiranud ning maja ees seisis häälekas plakatitega varustatud rahvahulk. Kaubamaja oli suletud terve päeva ja ligi ei lastud ühtegi inimest. Kuigi protestijad olid videviku saabudes juba lahkunud, püsis politseivalve hiliste õhtutundideni.

Päev varem oli vihane rahvamass ostukeskuses märatsenud ja kauplusi rüüstanud. Juscol läks isegi hästi, tunduvalt halvem saatus tabas samas linnas asuvat Panasonicu tehast ja Toyota müügiesindust, millele protestijad tule otsa pistsid.

Nende sündmuste tähe all möödus Qingdaos 16. september, mis oli tunnistajaks ühele suurimale Jaapani-vastasele vihapurskele Hiina lähiajaloos. Tüli põhjuseks on Hiina idarannikust umbes 400 kilomeetri kaugusele jäävad Diaoyu ehk jaapanipäraselt Senkaku saared, mida mõlemad riigid peavad oma territooriumiks. Jaapani valitsuse otsus saarekesi hallanud Kurihara perekonnalt viimased kolm kaljusaart riigistada oli viimaseks piisaks, mis ajas Hiinas alates eelmise sajandi algusest levinud Jaapani-viha üle ääre.

Märksõnad

Tagasi üles