Frei sõnul pärjati Äksi vallas kulakutiitliga isegi uusmaasaajaid, kes olid valla täitevkomitee liikmetega vastuollu sattunud. «Seega ei saa teha järeldust, nagu oleksid vaesemad talupojad olnud Nõukogude võimu suhtes soodsamalt meelestatud,» lausus ajaloolane. «Äksi vallas tembeldati kulakuks isiklike vastuolude pinnal.»
Ajaloolane Andres Kahar (Tartu Ülikool) rõhutas oma ettekandes, et kulakunimekirju ei saa võrdsustada küüditamisnimekirjadega. Enamgi veel: mingeid küüditamisnimekirju ei koostatudki.
Tuim andmetöötlus
Lõviosa küüditatavate väljavalimise tööst tegid julgeolekuministeeriumi maakonnaosakonnad, kus vormistati «kulaku», «natsionalisti» või «bandiidi» perekonna kohta arvestustoimik.
Sellesse koguti perekonna vastu tõendeid arhiivimaterjalidest, tšekistlikest ettekannetest ja agentuurteadetest, misjärel materjalid vormistati ja kinnitati ministeeriumi keskaparaadis.
Seega jõudis julgeolek ka «kulakute» jälile oma kanalite kaudu juba enne täitevkomiteede värskete kulakunimekirjade valmimist märtsikuus ning viimased ei saanud küüditatute väljavalimist mõjutada, kinnitas Kahar.
Küüditatute nimekirjad olid küll olemas näiteks pealelaadimispunktides, kus inimesi rongile aeti, kuid need olid juba kinnituse saanud toimikute põhjal koostatud sekundaarsed nimekirjad.
«Küüditamist valmistati ette salaja, sellesse ei kaasatud ühtegi kohalikku inimest. Info avaldamise eest kohalikele oleks võinud isegi tribunali alla minna,» lausus Kahar. «Ei ole ka ühtegi tõendit sellest, et keegi oleks Siberisse saadetud naabri või kellegi teise kaebuse põhjal.»
Pearu Kuusk (Tartu Ülikool) näitas, kuidas Eestist küüditamiseks määratud norm – 7500 peret ehk 22 500 inimest – ilmus võimude plaanidesse juba talvel ning hilisem tegevus käis pelgalt selle arvu täissaamise nimel.