Aija oli aastal 2006 esimeste Eesti kaitseväelaste seas, kes Estcoy-3ga Helmandisse tuli. Uuesti naasis ta Afganistani kuuma lõunaprovintsi 2008. aasta sügisel saabunud Estcoy-7 kompaniiülema abina ning praegu on ta Helmandis juba kolmandat korda.
Estcoy-7 oli samamoodi manööverüksus nagu Estcoy-14, saan ma õigesti aru, et nüüd on piirkond, kuhu te vajadusel peate minema, veelgi laiem kui toona?
Tegelikult ei saa nii öelda. Estcoy-7 ajal me ka sisuliselt opereerisime kogu pataljoni vastutusalas, aga kontsentreerusime rohkem n-ö kanalipiirkonnale. Nüüd, kui kanalipiirkond on koalitsiooniüksuste poolt põhimõtteliselt vastastest puhastatud ja vastane on pressitud kõrbesse, keskendume uuesti kõrbele, nagu me tegime seda Estcoy-3 ajal.
Kas teile on antud ka kohanemisperiood pärast Wahidist Pimoni kolimist?
Me juba käime väljas, juba oleme operatiivvalmiduses.
Erinevalt Wahidist Pimoni baasis peale teie tõlkide enam afgaane ei ole?
Lähiajal peaks valmima Pimoni vahetus läheduses kaks erinevat Afganistani julgeolekujõudude baasi, aga praegu ei oska veel öelda, millal siia Afganistani julgeolekujõud sisse kolivad. Aga kindlasti toimub see kas selle või järgmise aasta jooksul, koostöö saab jätku sellele, mis Wahidis toimus.
Ning muidugi operatsioonidel oleme samuti partnerid Afganistani armeega, siis me kindlasti ka töötame koos.
Oma eelmises patrullbaasis Wahid olite te Afganistani sõduritega koos. Kui Briti ja USA sõjaväe esindajad räägivad, et nad on pärast afgaanide rünnakuid NATO sõdurite vastu võtnud tarvitusele eraldi julgeolekuabinõusid, siis kui palju see teie puhul kehtib?