Paeti sõnul on ka siseministeerium ning kodakondsus- ja migratsiooniamet läinud üle märksa isiklikumale tasemele suheldes mittekodanikega ja informeerides neid kodakondsuse saamise võimalustest.
Samas kordas ta ka peaminister Andrus Ansipi veendumust, et taotlus kodakondsuse saamiseks peab olema konkreetse inimese tahte väljendus. «Mittekodanike probleemidest rääkimine on kunstliku iseloomuga,» arvas minister. «Kõigil mittekodanikel on võimalus taotleda kodakondust ja seda ka saada. See on soovi küsimus»
Paet märkis muu hulgas, et on kõnelnud ka Venemaa kolleegidega võimalusest toetada Eestis mittekodanike naturalisatsiooni.
«Pole saladus, et paljud inimesed, kellel ei ole kodakondsust, räägivad, et neil pole praktilist vajadust selle järele, kuna kõik võimalused on samad. Seetõttu saab järjest olulisemaks kodakondsuse saamiseks taotluse esitamisel emotsionaalne osa, emotsionaalne side riigiga, milles inimene elab, millega on seotud tema laste tulevik,» märkis ta.
«Ma ütlesin oma Vene kolleegidele: aidake meid, et rohkem inimesi taotleksid kodakondsust, ja ärge astuge samme, mis pidurdavad seda protsessi,» tunnistas välisminister, täpsustades seejuures, et ta peab silmas Venemaa valitsuse otsust kehtestada nn halli passi omanikele viisavaba režiim.
«Oleks tore, kui rahvusvahelises üldsuses ei erineks sõnad ja teod 180 kraadi. Venemaa, kui seal on head tahet, võiks kutsuda venelasi Eestis võtma eesti kodakondsust,» arvas Paet.
Postimees.ee küsimusele sellest, kas ülemvolinik toetab Eesti välisministeeriumi seisukohta viisarežiimi kergendamisest halli passi omanikele, ei andnud Vollebaek ühest vastust.