«Näiteks on teil sotsiaalmaks, mida võiks rakendada ka teistele sissetulekutele, mitte ainult töötasule. Või võiks riigieelarvest teha vanemate elanike eest eraldisi tervisekindlustusfondi,» pakkus ta välja.
Kiired läbimõtlemata kärped
Kluge sõnul oli üks olulisemaid vigu, mida riigid majanduskriisi ajal tegid, et nad esimese reaktsioonina kiirustasid eelarvet kärpima, paraku mitte kõige ratsionaalsemalt. «Mitmes riigis nägime, et mindi kärpima kõige lihtsamatest kohtadest, mille puhul ei mõeldud võimalikele tagajärgedele. Näiteks asuti suurendama patsientide omaosalust ravis. Siin peab olema tasakaal, igaüks peab vastutama, aga mõningad kärped tabavad kõige valusamalt vaeseid inimesi.»
Targa planeerimisega saaks aga isegi eelarvekärbete korral saavutada tervishoius efektiivsust. «Kogu Euroopa regioonis on riikide tervishoiusüsteemides 20-40 protsendi ulatuses raiskamist. Seega tuleb tähelepanelikult otsida, kuidas seda vähendada ja efektiivsemalt majandada.»
Näiteks tõi Kluge võimaluse hoida kokku ravimitele minevaid kulusid. Riigid saaksid korraldada ühishankeid ravimiostudeks ja soodustada geneeriliste ravimite kasutamist. Oluliseks pidas ta ka viia läbi haiglate reform, sest haiglad on üpris spetsialiseerunud, kuid suudaksid teha palju enamat.
Kluge rõhutas, et tervishoiusüsteemi analüüsimise järel on väga oluline teha tulemused ka elanikkonnale avalikuks. «Seejärel tuleb alustada ka dialoogi partneritega – see pole küll lihtne ülesanne, kuid see on kõige olulisem, sest siis mõistavad ka inimesed muudatusi paremini,» ütles Kluge.
Tema sõnul ootavad inimesed tervishoiult üha enam ning vajavad ka selgust, kuidas asjad toimivad. «Kui uuringus küsiti inimestelt, kas nad oleksid nõus maksma rohkem, kui saaksid rohkem ja paremat arstiabi, siis enamik - küsitletud 35 riigist 30 elanikud vastasid «jah». Seega on see ühiskonna otsus.»