Konventsiooni seletuskirja kohaselt soovitakse selle tegevuse kriminaliseerimisega võidelda selliste isikute korruptiivse käitumise vastu, kes kuuluvad ametiisiku või erakonna lähiringkondadesse ja püüavad seda positsiooni kuritarvitada. Samas märgitakse, et sobimatu mõjutamise all ei ole silmas peetud tunnustatud lobitöö vorme.
Simson: Keskerakonda rünnati väljamõeldise alusel
Keskerakonna aseesimees Kadri Simson ütles, et riigiprokuratuuri otsus näitab selgelt, et kaitsepolitsei on Keskerakonda kuuluvaid poliitikuid alusetult kahtlustanud ja juhtunu kujutas endast rünnakut suurima opositsioonierakonna vastu.
«Tänaseks on selge, et läbiotsimise ajendiks toodud ilutulestike korraldamine ei olnud mõjutatud Keskerakonna poliitikute poolt. Merepäevade ilutulestikku ei korraldanud Võru ärimees Jüri Luik, kelle 500-eurone annetus sai opositsioonierakonna kontori läbiotsimise vabanduseks. Võru folkoorifestivali ilutulestiku korraldas aga Võru maavalitsus. Tänases Eestis kuuluvad kõik maavanemad kas IRLi või Reformierakonda,» rääkis ta.
Simsoni sõnul peab riigiprokuratuur selle eest vastutama, et pea pool aastat on riigikogu liikmeid hoitud surve all ning tema väitel on kaitsepolitsei kasutanud võimalust, et haarata enda kätte kogu Keskerakonna asjaajamine ja halvata erakonna tööd.
«Toimus liigne jõu kasutamine ning väljamõeldise alusel tungiti Keskerakonna büroosse,» ütles Simson ja lisas, et juhtunu polnud kooskõlas õigusriigi põhimõtetega. Samuti heitis ta prokuröridele ette, et elamislubade skandaalis andsid nad asjaosalistele «ilma analüüsita amnestia», Keskerakonna büroo läbiotsimine aga «sai kiirelt prokuröri heakskiidu».