Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Erameditsiini vastus arstide liidule: meie rolli alavääristamine on tervishoiuvaenulik (1)

Neeme Tõnisson vs. erameditsiin.
Neeme Tõnisson vs. erameditsiin. Foto: Kristjan Teedema, Shutterstock / Kollaaž

Eratervishoiuasutuste liidu hinnangul ei sea arstide liidu ettepanekud patsiendi huvi esikohale, aga teenuste kättesaadavus ei tohiks kannatada ideoloogilistel põhjustel. Näiteks ettepanek piirata erakliinikute lepingumahtu juhul, kui haiglavõrgu arengukava haiglad ei suuda mahtu täita, lähtub soovist eelistada riiklikke partnereid, kuid ei arvesta patsiendi vaatenurka.

Eesti Arstide Liit (EAL) saatis 15. aprillil oma liikmetele ettepanekud, millega soovitakse minna valitsusse ja mis muu hulgas puudutavad ka erameditsiini. Näiteks tuleks vähendada erakliinikute eriarstiabi lepingute mahtu. «2023. aasta eelarves oli lepingumaht haiglavõrgu välistele partneritele kokku 69 miljonit. Summa suurenes aastaga 31 protsenti, ravijuhte oli 7 protsenti enam. Tervisekassa ostab erasektorilt eriarstiabi teenuseid kasvavas mahus,» ütles arstide liit.

«Kui majandus kiratseb, satub Eesti tervishoid alati suure pinge alla, sest kahanenud sotsiaalmaksu laekumine ja kulusid samal ajal kiiresti kasvatavad palgalepped ei ole omavahel kooskõlas. Eesti Arstide Liidu 15.04.2025 koalitsioonileppe koostajaile suunatud avaldus sisaldab mitmeid heas usus tehtud ettepanekuid tervishoiusüsteemi rahastamise ja korralduse parandamiseks. Samas väljendab see seisukohti, mis käsitlevad eratervishoiuasutusi ebaproportsionaalselt kriitilises toonis ning eiravad erasektori rolli ja väärtust Eesti tervishoiusüsteemis,» kommenteerisid arstide liidu ettepanekuid valitsusele Postimehele Eesti Eratervishoiuasutuste Liidu (EETAL) nimel selle juhatuse liikmed Tõnis Allik Medicumist, Marja-Liisa Alop Melivast, Edvard Garder Confidost, Andrus Loog Taastava Kirurgia Kliinikust ja Lauri Maisvee Fertilitasest.

Kommentaarid (1)

Märksõnad

Tagasi üles