/nginx/o/2025/04/22/16792224t1he195.png)
Eestlane Oliver Kikkas ja soomlane Anna Christina Reite on mõlemad TalTechi majandusteaduskonna rahvusvahelise ärikorralduse magistrikava vilistlased – õppekava, mis alates sellest õppeaastast kannab nime rahvusvaheline äri digiajastul. Nagu nime muutus vihjab, pakub kava tugeva aluse ettevõtte põhifunktsioonide mõistmiseks rahvusvahelises kontekstis, keskendudes samal ajal digitaalsele transformatsioonile ja selle mõjule ärimaailmas.
Nii Oliveri kui Anna Christina soov magistrantuuris õppida oli erinev– üks soovis pärast aastast töökogemust oma võimalusi avardada ja uusi teadmisi saada, teine aga otsis võimalusi enesearenguks ja soovis end rahvusvahelises keskkonnas proovile panna. Uurisime neilt lähemalt, mis neid magistriõpinguteni viis, millised olid nende kogemused ja milliseid nõuandeid nad tulevastele tudengitele annaksid.
Mis ajendas Sind magistriõpinguid alustama?
Anna Christina: Mul on bakalaureusekraad moekunstis ja magistrikraad tekstiilitööstuse juhtimises. Pärast kuut aastat tööd e-kaubanduses tundsin pisut igavust ja soovisin oma ellu muutust. Olin üle töötanud, pidin pidevalt olema tegutsemisvalmis ja kättesaadav. Niisiis tahtsin pöörata oma elus uue lehekülje, õppida midagi uut, kohata uusi inimesi ning laiendada oma karjääriväljavaateid.
Haridus on mulle oluline. Ka minu mõlemad vanemad läksid kolmekümnendate eluaastate alguses uuesti õppima, niisiis teadsin nende kogemuse põhjal, et see on vaeva väärt.
Mis Sind selle eriala juures kõige enam köitis?
Oliver: Õppima asudes olid mulle suureks ajendiks laialdased karjäärivalikud finantssektoris ning see, et on võimalik õppida inglise keeles, testimaks mu enda võimekust. Kõige enam köitis või motiveeris mind tööl aga see, et näen enda tegevuse reaalset ja olulist mõju – olen positsioonil, kus mul on rohkem ka personaalset vastutust. Võrdselt väärtustan ka pidevat enesearengut, mida mu töö heal tasemel pakub, kuna arvestatav osa ajast kulub ka jooksvate probleemide lahendamisele ja kolleegidele abi pakkumisele, mis ilma õpitut teadmata ei oleks võimalik.
Mis läbitud õpingutest on kõige kasulikumaks osutunud?
Oliver: Kuigi kõik läbitud kursused olid vägagi relevantsed, olid minu jaoks tähtsaimad finantsi, raamatupidamise, ettevõtluse, maksunduse ja ökonoomikaga seotud kursused, kuna sealt saadud teadmised ja põhitõed on mul igapäevaselt töös kasutusel. Need kursused suurendasid mu huvi veelgi, et neid magistriõppes edasi õppida. Õpingute kaudu sain ka tuttavaid ja pikaaegseid sõpru inimeste hulgast, kellega muidu ei oleks tõenäoliselt kokku sattunud.
Anna Christina: Äritulemuse juhtimise ja analüüsi kursus õpetas mulle palju. See oli minu jaoks raske õppeaine, kuna mul polnud rahanduse tugevat tausta. Esialgu olin nagu metsa eksinud. Hiljem võtsin end lihtsalt kokku, õppisin iseseisvalt kõike, mida ma ei teadnud ja lõpuks sooritasin aine suurepärase tulemusega. Niisiis ka kõigile teistele julgustuseks – ära satu paanikasse, õpi ja kõik õnnestub!
/nginx/o/2025/04/22/16791555t1h7392.png)
Millised ärikorralduse valdkonnad või teemad huvitavad Sind kõige rohkem?
Anna Christina: Mulle meeldib ettevõtteid analüüsida – armastan numbreid ja investeeringuid. Juhtimise teemad on samuti põnevad, eriti töötajate heaolu ja produktiivsuse optimeerimine. Ma poleks varem arvanud, et personalijuhtimise küsimused võiksid mind huvitada, aga need õppeained olid väga põnevad.
Kuidas oli olla Eestis välistudeng? Mis on siin Soomega sarnast või erinevat?
Anna Christina: Eestisse kolimine polnud mulle raske, kuna olen elu jooksul palju kolinud. Olen elanud Rootsis, Norras, Soomes, Inglismaal, Jaapanis ja Poolas. Uude riiki kolimine avab minu jaoks elus uue peatüki, see on värskendav protsess. Siinne elustiil on Soomele, Rootsile ja Norrale väga sarnane. Eesti on turvaline riik sõbralike inimestega, mistõttu on mul olnud lihtne end mugavalt sisse seada. Lisaks on Tallinn väga ilus linn, eriti vanalinn. Tallinna uuemates piirkondades on väga värske atmosfäär – aina kerkib uusi pilvelõhkujaid. Eesti on teistest Põhjamaa riikidest kaasaegsem: uued ideed viiakse ruttu ellu ning hooned on loomingulisemad, unikaalsemad.
Kas Sul on sisseastujatele soovitusi?
Anna Christina: Soovitan alustada ülesannetega varakult, et need ei kuhjuks. Ära kohku kui Sa ei saa millestki aru – mine koju ja õpi, küll kõik laabub. Õpingute alguses on mõistlik leida 2-3 inimest, kellega töötada koos grupitöödes. Mul õnnestus leida kaks imelist sõpra. Me olime koos hea meeskond, mis andis kindlustunnet ja muutis õppekava läbimise vähem stressirohkeks.
Miks otsustasid TalTechi majandusteaduskonna kasuks?
Oliver: TalTech on väga konkurentsivõimeline ja mainekas ülikool, mistõttu on see ka kindel ja võrratu valik tuleviku rajamisel. Rahvusvahelise ärikorralduse õppekava on suurepärane võimalus luua kestvaid, rahvusvahelisi kontakte ning omandada teadmisi, mis ka välismaale edasi õppima ja/või tööle suundudes tulevad kasuks ning suuremas pildis avavad häid, kõrgemal asuvaid uksi.
Anna Christina: Leidsin TalTechist sobiva õppekava ja ma armastan Eestit – enne siia kolimist olin Eestit mitmeid kordi külastanud. Ma ei tahtnud uuesti bakalaureuseõppes alustada ning enamik magistriprogramme eeldab bakalaureusekraadi samas valdkonnas. TalTech võimaldas mul alustada magistriõpinguid, kuigi mul polnud eelnevat kraadi ärikorralduses. Kui sul pole bakalaureusekraadi ärikorralduses või majanduses, siis pead esmalt läbima eeldusmooduli – 36 EAP ulatuses ärikorralduse õppeaineid. Mina olin oma eelneva hariduse jooksul selles mahus ärinduse õppeaineid läbinud.
Minu arvates ei pühenda paljud ülikoolid aega sellele, et arvestada inimestes peituvat potentsiaali, aga TalTech tegi seda ning ma hindan seda kõrgelt.
Uuendatud sisuga õppekava rahvusvaheline äri digiajastul annab üliõpilastele põhjaliku arusaama tänapäevastest äritavadest ning juhtimisoskused, mis on vajalikud nüüdsel globaalsel ärimaastikul ja digiajastu väljakutsetega konkurentsis püsimiseks.
Õppekavale rahvusvaheline äri digiajastul ja kõikidele teistele programmidele on avatud 1. märtsist kuni 3. juulini 2025.
Tutvu programmiga ja esita avaldus: taltech.ee/sisseastuja/magistrioppe-erialad/rahvusvaheline-ari-digiajastul