/nginx/o/2025/03/12/16709852t1h642d.jpg)
Viljandis suve lõpus uksed avav Tervikum ehk piirkonna suurhaigla on sattunud hätta nii kohvikupidaja kui ka apteekri leidmisega, kuna mõlemad konkursid pole soovitud tulemust andnud.
Viljandis suve lõpus uksed avav Tervikum ehk piirkonna suurhaigla on sattunud hätta nii kohvikupidaja kui ka apteekri leidmisega, kuna mõlemad konkursid pole soovitud tulemust andnud.
Apteegipidaja leidmiseks välja kuulutatud konkurss pani piirkonna apteekrid elavalt arutama, kas haigla juhtkond on ikka aru saanud, millised mahud apteegiäris on. Nimelt lajatas SA Viljandi Haigla konkursitingimustes lauale 10 000-eurose kuurendi, mis on apteekrite hinnangul ilmselgelt liiga krõbe.
Tingimused ei sobi
Murekohti oli teisigi. Nimelt selgus, et Tervikumi pakutav pind on korraliku ja head klienditeenindust pakkuva apteegi pidamiseks lootusetult väike, samuti polnud ruumid koheseks kasutamiseks valmis, vaid vajanuks apteegipidaja poolset lisainvesteeringut.
Kui lisada veel Tervikumi ootused apteegi lahtiolekuaegade osas, näiteks pidanuks apteek olema lahti ka nädalavahetuseti, leidsid nii mõnedki apteekrid, et valmivas haiglas apteegi pidamine ei ole majanduslikult mõttekas.
Siiski osales konkursil kolm pakkujat, tehes omalt poolt ettepanekuid, kuidas saaks teenuse jooksma panna. Tervikum omalt poolt muutiski korduvalt konkursi tingimusi, kuid mitte piisavalt, et need pakkumistega kooskõlla läheks. Lõpuks aga kirjutas Tervikum konkursitingimustesse klausli, et sobivate pakkumiste puudumisel on haiglal voli minna enda valitud pakkujaga otseläbirääkimistesse, mis pani pakkujaid küsima, miks siis üldse konkurss välja hõigati.
Osales kolm pakkujat
SA Viljandi Haigla kommunikatsiooni- ja turundusjuhi Maarja Everti sõnul tegi haigla enampakkumise konkursi, sest vastavalt riigihanke seadusele ei pea riigihanget tegema, kui leping sõlmitakse ruumide rentimiseks. «Samas peab ka enampakkumise konkursi korraldamisel järgima riigihanke üldpõhimõtteid, sealhulgas võrdse kohtlemise põhimõtet. Sellest me ka lähtusime: avaldasime enampakkumuse konkursi Viljandi haigla kodulehel, saatsime kõikidele osalejatele ühesuguselt muudetud tingimused ning andsime võimaluse kohandatud tingimustel uuesti pakkumus esitada,» selgitas Evert.
Tema sõnul tuli haiglal konkursi tingimusi muuta, sest ükski esimeses voorus esitatud pakkumine ei vastanud konkursi miinimumtingimustele. «Muutsime tingimusi pakkujate ettepanekute alusel kaks korda ehk oli kolm pakkumiste vooru, kuid üheski voorus ei laekunud tingimustele vastavaid pakkumisi. Pärast tingimuste muutmist esitasime alati pakkumise esitamise ettepaneku kõigile ettevõtjatele, kes esitasid pakkumise esimeses voorus,» ütles Evert, lisades, et haigla leevendas esialgseid tingimusi oluliselt, näiteks apteegi tööaja, ehituskulude kandmise ja tagatise tagastamise osas.
Praeguseks nurjunud enampakkumise konkursil osalesid Veerenni Apteek OÜ, SUSISASI OÜ ning Viljandi Vana-Apteek OÜ. Everti sõnul kaalub haigla nüüd ettepaneku tegemist huvitatud ettevõtja(te)le, sest eesmärk on saada teenusepakkuja, kellele meie tingimused sobivad.
Kohvikukonkurss nurjus samuti
Sakala kirjutas märtsi keskel, et konkurss, millega sihtasutus Viljandi Haigla otsis kohvikupidajat, ei andnud samuti tulemust. «Tervikumi kohviku pidaja leidmise konkursile ei laekunud ühtegi päris täpselt meie tingimustele vastavat pakkumist,» ütles Evert märtsi keskel. Ta ei soovinud siis selgitada, millised olid avalduse esitanute peamised puudused. Haigla kavatseb tema sõnul alustada kohvikupidajatega otseläbirääkimisi.
See, et konkursile tingimustele vastavaid pakkumisi ei laekunud, Everti sõnul haiglale üllatusena ei tulnud. «Teadsime juba tutvustuse ajast, et köögipoole ja olmeruumidega on kitsas,» nentis ta.
Samad murekohad tõi välja detsembris Tervikumi kohviku arutelul osalenud poliitikust ettevõtja Priit Toobal, kelle sõnul köögiosa kohvikus sisuliselt pole. «On selline kitsas riba kliendisaali tagaosas. Lahtine köök ja lett vahel. See paneb mõtlema, kas seal on võimalik ära teenindada kliendid, kes sinna kokku võivad tulla.» Veel pidas Toobal kitsaskohaks abi- ja lisaruumide puudumist.
Tervikumi kohviku teemalisel arutelul detsembris Viljandi haiglas osales seitse ettevõtjat, kes võisid tutvuda ruumide plaani ja tehniliste võimalustega ning jagada oma mõtteid ja kogemusi. Huvi kohviku pidamise vastu tundus jaguvat.
«Võtame ühendust nendega, kes näitasid üles otsest huvi kohviku pidamiseks, ja räägime läbi, milline on nende vaade toimimiseks," avas Evert märtsi keskel edasisi plaane. Kohvikupidaja leidmise tähtaeg on augusti keskpaik. «Soovime lepingusse minna lähikuudel.»
Haigla soovib Tervikumi kohvikut personali, patsientide ja maja külaliste toitlustamiseks. Haigla juhatuse esimehe Priit Tampere sõnul hakkavad seal tööle pere- ja eriarstid, tehakse uuringuid, on erakorraline meditsiin ning taastusravi. «Meie jaoks on oluline pakkuda kõigile kohta, kust saab soovi korral sooja jooki ja sööki ning kus võib mõnusalt aega parajaks teha,» ütles Tampere veebruaris.