Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

INTERVJUU | Saku aasta kolleeg avaldab saladuse, kuidas võita kolleegide südamed

Saku Õlletehase villimisosakonna spetsialist Ruslan Andreson on viimasel mitmel järjestikusel aastal olnud nomineeritud Saku Õlletehase aasta kolleegi tiitlile. Sel aastal kuulutatigi Anderson aasta parimaks kolleegiks.
Saku Õlletehase villimisosakonna spetsialist Ruslan Andreson on viimasel mitmel järjestikusel aastal olnud nomineeritud Saku Õlletehase aasta kolleegi tiitlile. Sel aastal kuulutatigi Anderson aasta parimaks kolleegiks. Foto: Saku Õlletehas

Ligi üheksa aastat Saku Õlletehase villimisosakonna spetsialistina töötanud Ruslan Andreson jagab intervjuus oma mõtteid sellest, mis loob hea tööõhkkonna ja kuidas iga töötaja ise sellesse panustada saab.

Ruslan, sel aastal täitub teil Saku Õlletehases 9 aastat. See on pikk aeg. Mis teid Saku Õlletehases hoiab?

Kui viis aastat sai täis, siis ma teadvustasin, et on jah viis aastat möödunud. Täna hakkasin uuesti otsima kuupäeva, millal ma tööle tulin. Ma ei saagi aru, kuhu see aeg on lennanud. Mind hoiab siin see, et mul ei ole kunagi sellist tunnet olnud nagu ei tahaks tööle tulla. Olen teistel positsioonidel töötades tundud ka tunnet, et ei taha tööle tulla. Seda mitte tööülessannete, vaid suhtumise tõttu. Ka siin on keerulisi ülesandeid, aga sel põhjusel vastumeelsust tööle tulemise suhtes ei teki. Mure on siis, kui sa tuled tööle ja tunned, et pinge on õhus ning midagi on jamasti, siis ei tahagi tööle tulla. Siin seda ei ole.

Tööle kutsubki mind tööandja ja kolleegide suhtumine ning mõnus õhkkond. Vahel on muidugi pingelisi olukordi, aga samas suurem osa ajast tunnen end siin keskkonnas väga vabana. “Mida sa tarbid, et sul nii hea tuju on,” küsitakse minult ikka- ja jälle kui hommikuti tööle tulen. Lihtsalt tulengi hea tujuga, sest siin on nii hea õhkkond.

Millest mõnus õhkkond Saku Õlletehases tingitud on?

Kõik algab ülemustest – antakse piisavalt otsustamisvabadust. Teine oluline tegur on abivalmid kolleegid, kes tulevad vastu, ning kui oled ka ise nende vastu hea, siis tekib väga hea meeskonnavaim. Sa tead, et kui sul on mingi jama, saad alati teistele toetuda.

Kui sa midagi ei oska, siis Sakus pole kunagi patt küsida. Ei tohi peljata, sest ükski inimene ei tea maailmast kõike. Isegi kui kolleeg või ülemus murele vastust ei tea, oskab ta kindlasti mind edasi suunata. Rumalaid küsimusi pole olemas.

Meil on ka õppeprogramm, mille raames peab töötaja uuele positsioonile asudes teatud ajaperioodi jooksul mõned oskused omandama. Isegi kui õppimiseks kulub rohkem aega kui ette nähtud, selgitatakse põhjused välja ja otsitakse vigu programmis, mitte ei halvustata töötajat.

Millised on villmisosakonna spetsialisti tööülesanded?

Minu ülesanneteks on jooksvate probleemide lahendamine – tegelen näiteks uute materjalide testimisega, viin läbi katseid, proovin neid liinil läbi ja raporteerin tulemustest suuremale ringile. Ühtlasi vastutan ka kvaliteediosakonna ja villimisosakonna vahelise suhtluse eest. Lisaks kuuluvad minu vastutusalasse igakuised tootmisega seotud aruanded.

Olen arendanud vastavalt oma oskustele erinevaid tööriistu tootmise toetamiseks, näiteks tabelid, mis lihtsustavad tootmise tööd, vähendavad paberimajandust ja automatiseerivad igapäevast töö jälgimist.

Kas iga päev on natuke erinev?

Töö on kahtlemata rutiinivaba, ainus korduv tööalane tegevus koosolekud. Igal hommikul teen meilid lahti ja vaatan, mis päev toob – iga päev võib tuua midagi uut. Lisaks võimaldab töö mul suhelda teiste osakondadega ja erinevate inimestega.

Kuidas te villimisosakonna spetsialistiks saite?

Algselt tulin Saku Õlletehasesse tööle tootmise planeerijana. Minu hallata oli iganädalane tootmisgraafik, mis määras, milliseid tooteid toodetakse ja millises järjekorras. Ühtlasi pidin olema vahelüli tootmise ja müügi vahel. Seda tööd tegin veidi üle kahe aasta, kuni tekkis võimalus tulla villimisosakonda. Mulle tehti ettepanek, kas mul oleks huvi, sest tänu planeerimisele tundis enamik maja inimesi mind juba.

Mis teie tööalane kõige suurem saavutus on?

Kui mina olin planeerimisosakonnas, valiti planeerimise tiim Saku Õlletehase aasta meeskonnaks. Lisaks olen viimased neli-viis aastat olnud aasta kolleegi nominent ning sel aastal kuulutatigi mind aasta parimaks kolleegiks. Mu kõige suurem saavutus on see, et kolleegid hindavad mind kui inimest – järelikult olen midagi õigesti teinud. Minu juurde julgetakse tulla küsima, sest ma julgen ka ise kolleegide juurde mure korral pöörduda.

Kuidas kolleegide poolehoidu võita?

Ei. Kui tahad olla edukas, pead oma tööd tegema südamega. Lisaks tuleb inimesi, kellega koos töötad, tähele panna ja kuulata. Ma ei tee selleks midagi erilist. Kui keegi midagi minu käest küsib, siis ma tulen alati vastu.

Üks oluline asi on, et kunagi ei tohiks halvustada – me ei tea kunagi, mis teise inimese sees toimub. Kuulan küsija alati ära ja tihtipeale piisab juba sellest, et inimene leiab endas kindlustunde või vastuse, kui ta lihtsalt ära kuulatakse. Ma ei tee selleks midagi teadlikult – suhtlen inimestega nii, nagu tahan, et minuga suheldaks. See on minu loogika, mis on siiamaani toiminud.

Mida teile töövälisel teha meeldib?

Praegu renoveerin oma maja, jõuludeks plaanin täita pikaajalise unistuse ja renoveerimisega lõpuni jõuda. Kõige enam meeldib mulle vabal ajal nokitseda millegi tehnilise kallal ja asju parandada. Mulle meeldib kõik see, mida ma saan ise kätega teha.

Tagasi üles