Päevatoimetaja:
Margus Martin
Saada vihje

Tallinnas ja Harjumaal tohib laupäevast minna järvede ja tiikide jääle

Copy
Laupäevast võib minna Tallinna ja Harjumaa järvede ja tiikide jääle.
Laupäevast võib minna Tallinna ja Harjumaa järvede ja tiikide jääle. Foto: Marko Saarm

Põhja päästekeskus lubab inimestel minna alates laupäevast, 22. veebruarist Tallinna ja Harjumaa seisuveekogude jääle, keeld jääb kehtima Põhja-Eesti vooluveekogudel ehk jõgedel ja ojadel.

Põhja päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Reili Uueküla märkis, et kalendri järgi on talv küll peaaegu lõppemas, kuid lõpuks on külmakraadid püsinud nii kaua, et Põhja-Eestis saab jääkeeldu leevendada.

«See aga ei tähenda, et inimesed jääl oma valvsuse peaksid kaotama. Algaval koolivaheaja nädalal on lapsevanematel õige aeg oma võsukestele rääkida jääohutusest. Panen kõigile südamele, et enne jääle minekut hindaksid kõik, kas jää on piisavalt paks, kannaksid kaasas vajalikku ohutusvarustust ja kontrolliks jääkaardilt, kas värsked mõõtmistulemused kinnitavad jää paksust,» ütles.

Jääolude kohta leiab infot ilmaäpi ILM+ uuendatud jääkaardi rubriigist või veebist. Kaart on informatiivne ning igaüks vastutab oma turvalise käitumise eest ise. Samuti leiab kaardilt infot tehislike uisuväljakute kohta, kus on turvaline uisutada.

Jääle minnes tuleb olla ettevaatlik. Jääle minekust tasub lähedastele teada anda ning võimalusel ka seltsiline kaasa võtta, sest nii on abi olemas ka siis, kui õnnetus peaks juhtuma.

Jääaluse vee temperatuur on vaid paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees suudab täiskasvanu pidada vastu kümmekond minutit, laps veelgi vähem. Seepärast on oluline, et lapsevanemad selgitaksid pere pisematelegi talve esimese jää ohtlikkust ning hoiaksid silma peal, et lapsed püsiks jääst eemal, kuniks külm on selle piisavalt tugevaks kasvatanud.

Jääle minnes tuleb kaasa võtta jäänaasklid, veekindlas kotis laetud mobiiltelefon ning kuivad riided. Liiast ei ole ka päästevesti kasutamine muu riietuse peal. Mõistlik on abivahendina kaasa võtta ka vile, millega saab märku anda siis, kui peaksite hätta sattuma.

Kui inimene märkab hädalist või vajab ise abi, tuleks helistada esimesel võimalusel hädaabinumbril 112.

Jääl liikumise meelespea

  • Veendu alati, kas jää kannab ja liigu võimalusel juba eelnevalt käidud kohtades.
  • Pragude, lahvanduste ning sildade juures on jää alati nõrk ja ei tarvitse inimest kanda.
  • Nõrgem on jää veel kõrkjate, madalike ja allikakohtade juures ning jõe, oja- või kanalisatsiooni suubumiskohas.
  • Praksumist kuuldes lahku kohe jäält, see tähendab, et jäässe on tekkinud praod ning see võib murduda.
  • Vooluveekogul, nagu jõgi või oja, on jää alati nõrgem kui järvel või tiigil ja sulab ilmaolude muutudes kiiremini.
  • Pimedas jääl liikumisel tuleb arvestada eksimisohuga.
  • Lagedal veekogul puhub enamasti tuul, mistõttu peab arvestama külmumisohuga.
  • Alkoholi tarbimine sooja saamiseks tekitab petliku soojatunde, kuid ei peata keha jahtumist, vaid hoopis kiirendab seda.
Tagasi üles