Staažikas riigiametnik kirjeldas riigi eesmärke läbi ametnike vaatevinkli: kuidas olla kodanike jaoks efektiivsem, vähendada paberi ja pastaka kulutamist. «Kui me mõtleme selle peale, kui palju käib ühes tööstusettevõttes erinevaid kontrolle, inspektsioone - sellisel kujul seda ei ole tõesti vaja,» märkis asekantsler, lisades, et koormust ettevõtjate jaoks saaks veel kindlasti vähendada.
Kajak toonitas, et avalikku sektorit tajub igaüks erinevalt: kes ütleb, et kohustusi on liialt, kes jällegi ütleb, et ametnikud on kiuslikud. «Kui me aga kodanikuna mõtleme, millal me viimati ise riigiga suhtlesime ja peaksime sellele kümne palli süsteemis hinde panema, siis ma arvan, et see hinne on kindlasti üle viie,» usub ta.
Riigi haldamise uuele tasemele viimisest ja kodanikele selle teenuste mugavamaks muutmisest on rääkinud eeskätt Eesti 200, seda ka oma valimisprogrammis. Personaalse riigi algatus peaks lähtuma iga kodaniku vajadustest ja olema Eestile kui e-riigile järgmine arenguhüpe. Sellest ministeeriumi asekantsleri sõnul juttu enam pole.
«Minu hinnangul, vähemasti meil ministeeriumide koridorides või kui me vaatame õigusakte, eelnõusid, siis me enam ei räägi personaalsest riigist sellisel moel,» selgitas ta.
Sellest, kuidas riigiametites bürokraatia vähendamisega igapäevaselt tegeletakse, kuula juba Kukust!