Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Kõrgenenud kolesteroolitase – tõsine oht tervisele

Copy
Artikli foto
Foto: Shuttestock

Kas sina oled palunud perearstil oma kolesteroolitaset määrata? Kõrgenenud kolesteroolitase on ligi neljandikul kõigist täiskasvanud inimestest ning kaitstud ei ole ka nooremaealised. Siit saad teada, miks on kõrge kolesteroolitase tervisele ohtlik ning mida saab teha selle ohjamiseks.

Mida kõrgenenud kolesteroolitase endast kujutab?

Meie veres ringleb pidevalt erinevaid rasvaineid ehk lipiide, mis on organismi normaalseks talitluseks vajalikud. Terviseprobleemid hakkavad tekkima siis, kui teatud rasvade sisaldus veres suureneb üle normväärtuse. Vere lipiidide taseme suurenemine, eriti niinimetatud “halva” LDL-kolesterooli taseme tõus on südame ja veresoonkonna haiguste tekkimise kõige olulisemaks riskiteguriks. Juhul kui suurenenud on teistsuguste verelipiidide – triglütseriidide – tase, võib see viidata tõsistele haigustele nagu maksa rasvumine või kõhunäärme põletik. Triglütseriidide taseme kõrgenemine on samuti südame tervisele ohtlik.

Miks on kõrgenenud kolesteroolitase tervisele ohtlik?

Kõrgenenud “halva” LDL-kolesterooli tase on peamine põhjus, miks tekib veresoonte lupjumine ehk ateroskleroos. Selle haiguse kulg on lühidalt järgmine. Veres sisalduv LDL-kolesterool hakkab ladestuma veresoonte seintele, tekitades seal paksendeid ehk naaste. Ajapikku need naastud suurenevad ning hakkavad lubjastuma. Kui neid naaste on palju ja nad on muutunud suureks, hakkavad nad takistama verevoolu ning seetõttu halveneb kogu keha verevarustus.

Paraku ei piirdu veresoonte lupjumise negatiivne mõju pelgalt verevarustuse halvenemisega.

Kõige suurem oht seisneb selles, et suured ja rabedad lupjunud naastud võivad veresoone seinalt lahti rebeneda ja verevoolu sattuda. Eraldunud naast takerdub mingis veresoones ja ummistab verevoolu – tekib tromb. Juhul kui selline tromb on südame veresoontes, tekib südameinfarkt. Juhul kui tromb tekib aju veresoones, võib järgneda ajuinsult. Infarkt ja insult on väga rasked eluohtlikud haigused.

Mida teha, et veresoonte lupjumist ära hoida?

Lihtne ja lühike vastus on: hoia oma kolesterooli näitajad normis. See tähendab, et sinu üldkolesterooli näit peaks olema kuni 5 mmol/l, LDL-kolesterooli näit mitte üle 3 mmol/l ja triglütseriidide näit mitte enam kui 1,7 mmol/l.

Mida annab teha kolesterooli normis hoidmiseks:

  • Kontrolli regulaarselt oma kolesteroolitaset. Seda saab teha oma perearsti juures.
  • Muuda oma toitumist. Eelista kiudainerikkaid toite, värskeid aed- ja puuvilju ning kala. Väldi rasvast ja kõrvetatud liha, pagaritooteid ja rämpstoitu.
  • Ole pidevalt kehaliselt aktiivne. Kuluta nädalas vähemalt 3 kuni 5 tundi füüsilisele tegevusele.
  • Loobu suitsetamisest. Suitsetamine kahjustab veresooni ning kiirendab ateroskleroosi teket.
  • Kasuta apteegist retseptivabalt saadavaid preparaate, mis aitavad kolesterooli normis hoida.

Nagu näha, on võimalusi kolesterooli alandamiseks mitmeid kuid inimestel ei jätku alati pealehakkamist ja järjekindlust oma harjumuste ja elustiili muutmiseks.

Kõige efektiivsem looduslik vahend kolesteroolitasemele – AteroLip Complex

AteroLip Complex sisaldab ainulaadset bioaktiivsete ainete kombinatsiooni, millel on täiuslik toime kolesterooli moodustumisele ja ainevahetusele organismis. AteroLip Complex sisaldab punase riisi monakoliin K, suhkruroost saadud polükosanooli, kurkumiini, oliivilehtede standardiseeritud kuivekstrakti, koliini, niatsiini ja vitamiini B12.

AteroLip Complexi bioaktiivsed ained toimivad koos, tugevdades üksteise positiivset mõju:

  • Monakoliin K pidurdab kolesterooli, sealhulgas ka “halva” LDL-kolesterooli tootmist organismis. Niatsiin toetab ja tugevdab monakoliin K postiivset mõju.
  • Kurkumiinil pidurdab kolesterooli, LDL-kolesterooli ja triglütseriidide tootmist ning suurendab liigse kolesterooli lagundamist organismis.
  • Suhkruroo polükosanool pidurdab kehaomase kolesterooli tootmist ja toidukolesterooli imendumist.
  • Koliin on vitamiinilaadne aine, mis toetab maksatalitlust ning normaliseerib rasvade ja kolesterooli ainevahetust.
  • Oliivilehtedes sisalduv hüdroksütürosool on kõige tugevam looduslik antioksüdant, mis aitab vältida veresoonte lupjumist.
  • Vitamiin B12 vähendab homotsüsteiini taset organismis. Homotsüsteiini kõrgenenud taset peetakse oluliseks südamehaiguste riskifaktoriks.

Hiljuti Läti ja Eesti arstide osalusel läbiviidud uuring tõestas veenvalt AteroLip Complexi efektiivsust kolesteroolitaseme normaliseerimisel. Uuringus osales üle 100 kõrgenenud kolesteroolitasemega patsiendi Eestist ja Lätist. Pärast kolmekuulist AteroLip Complexi kasutamist alanesid patsientidel märgatavalt nii üldkolesterooli, LDL-kolesterooli kui ka triglütseriidide väärtused. Parim tulemus (kõige suurem näitude alanemine) saavutati patsientidel, kelle uuringueelne üldkolesterooli väärtus oli üle 6,2 mmol/L ja LDL väärtus üle 5,0 mmol/L.

AteroLip Complex on saadaval apteekides üle Eesti, veebruaris soodushinnaga Südameapteegi apteekides ning e-poest KBM Tervis.ee SIIT.

Artikli foto
Foto: KBM Pharma OÜ
Copy
Tagasi üles