Laste ja noorte vaimse tervise probleeme on aina rohkem, kuid paraku on vaid pooltes Eesti koolides olemas koolipsühholoog. „Üleriigiline nõuandeliin on üks väheseid kõigile kättesaadav ja tasuta võimalusi psühholoogiga nõu pidamiseks ning kiiresti abi saamiseks,“ sõnas Eesti koolipsühholoogide ühingu juht Karmen Maikalu.
Koolipsühholoogide nõuandeliin 1226: hädavajalik tugi laste ja noorte vaimse tervise hoidmisel
Tõuke nõuandeliini loomiseks andis 2021. aastal koroonapandeemia, mis oli pannud koolid keerulisse olukorda. Esmalt oli tugitelefon mõeldud õpetajate toetamiseks, aga juba mõne kuu pärast laiendati sihtgruppi ja telefonile võisid helistada nii õpilased, lapsevanemad kui ka õpetajad.
Tugitelefoni peamine eesmärk on toetada nii kooliõpilaste ja tudengite, aga ka lasteaialaste toimetulekut ja arengut erinevates keerulistes situatsioonides. Lõviosa õpilaste ja tudengite pöördumistest on seotud vaimse tervise muredega. „On tõsiseid depressiooni ja ärevuse märke, aga ka läbipõlemist kõrgete ootuste ja nõudmistega tõttu. Küsitakse nõu eakaaslastega ja vanematega suhtlemisel, aga ka küberkiusamisega toimetuleku kohta,“ tõi Maikalu näiteid noorte küsimustest. Vanemad vajavad nõu, kuidas toetada last keerulistes olukordades. Näiteks on küsitud, mida teha koolitõrke korral, kui laps keeldub kooli minemast, kuidas aidata last, kes end vigastab või mida teha, kui last koolis kiusatakse. Õpetajate mured on enamasti seotud sellega, kuidas toime tulla erivajadustega, käitumisraskustega või teiste abivajavate lastega. Sageli vajavad õpetajad nõu ka tööstressi või läbipõlemisega hakkama saamiseks.
„Vaadates seda, kui tõsiste probleemidega koolipsühholoogi poole pöördutakse, võib öelda, et koolipsühholoog ei ole mitte mugavusteenus, vaid paljudel juhtudel meie laste elu ja tervise tagamisel hädavajalik abi ja toetus,“ ütles Maikalu. Ta lisas, et paljus kõnesid algavad pisaratega ja lõppevad suure kergenduse- ja tänutundega.
Tema sõnul on äärmiselt oluline, et nõuandeliinilt saavad tuge ka täiskasvanud, kes on igapäevaselt laste ja noorte kõrval. Sest kõige tõhusam on see, kui lapsi ümbritsevad inimesed oskavad lapse muret märgata ja teda toetada ning luua lapsele sobiva ja toetava arengukeskkonna.
Maikalu loodab, et tugiliini abil saavad nii mõnedki probleemid lahenduse enne, kui need väga suureks paisuvad ja lapsed saavad abi enne, kui mured liiga tõsiseks lähevad.
Samuti aitab selline kiire nõustamisvõimalus vähendada meditsiinisüsteemi koormust, sest tegemist on varajase märkamise ja kiire reageerimisega.
Aasta ennetustegu 2024
Auhinnaga „Aasta ennetustegu“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle algatus või tegevus aitab kaasa ohutuma, tervema ja keskkonnasõbralikuma ühiskonna loomisele. Olgu selleks aktiivne kodanik, kes panustab abipolitseinikuna siseturvalisusesse, vabaühendus, kes korraldab vaimset tervist toetava festivali, või ettevõte, kelle initsiatiivil valminud sotsiaalkampaania aitab kaasa liiklusohutuse parendamisele. Kõik need algatused on eriilmelised, kuid neid ühendab üks ühine joon: nad aitavad ära hoida homseid muresid ja õnnetusi.
Kõikide esitatud ennetustegude hulgast valis žürii välja 9 innovatiivset, südamlikku ja inspireerivat lugu, mis ootavad nüüd Sinu häält
- Tutvu ennetustegudega ja anna hääl oma lemmikule SIIN.
- Enim hääli kogunud ennetustegu pälvib ERGOlt auhinnaks 3000 eurot.
- Hääletus lõpeb 16. veebruaril.
Hääletada saab vaid ühe kandidaadi poolt ja lemmikuks hääletatud projekti muuta ei saa.
Kõigi hääletajate vahel loosime välja kuus auhinda: 3 x Partner kinkekaarti väärtuses 100 eurot ja 3 x Postimehe aastast Digipaketti.