Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Liikuma Kutsuva Kooli programm innustab noori aktiivsed olema

Copy
Artikli foto
Foto: Liikuv kool

See on tõenduspõhine haridusuuendusprogramm, mille eesmärgiks on kujundada Eestis liikumissõbralik koolikultuur. Programmis rakendatakse nn kogu kooli lähenemist, kus liikumisvõimalusi luuakse kõigis koolipäeva ja -elu osades: kooliteel, ainetundides, vahetundides, huvitegevustes ja kooliüritustel.

Tänapäeva istuval ajastul ei ole liikumine laste jaoks loomulik osa päevast, vaid vajab teadlikku suunamist ja soodustamist, seda ka pika koolipäeva jooksul. Programmi uuenduslikkus seisneb selles, et liikumisvõimalusi luuakse kõikidesse koolipäeva ja -elu osadesse – seega tuuakse tähelepanu kooliteele, ainetundidele, vahetundidele, liikumisõpetusele kui ka huvitegevusele ja õpetajate liikumisrõõmule. Sealjuures rõhutatakse liikuma kutsuva koolihoovi kui ka päevakava olulisust süsteemsete muutuste elluviimisel. Juba pilootprojekti alguses sai selgeks, et vaid soovitustest ja nõuannetest koolidele ei piisa, vaid on vaja konkreetseid, koolide eripärast lähtuvaid metoodilisi lähenemisi. „Koolidel on erinevad tingimused, vajadused ja võimalused ning seetõttu on oluline, et iga kool leiaks just endale sobivad lahendused,“ selgitas Liikuma Kutsuva Kooli  programmi koolituste koordinaator Kadi Rutens.

Liikumisaktiivsuse tõstmine on pidev protsess, mis vajab kogu koolipere, lapsevanemate, omavalitsuse head läbikäimist ja koostööd. „Pakume koolidele sel teekonnal koolitusi ja seminare erinevates valdkondades, näiteks aktiivse ainetunni läbiviimine, mängujuhtide juhendamine, liikumisõpetuse tundide mitmekesistamine. Samuti töötame välja erinevaid abimaterjale ja tööriistu, et kaasata tegevustesse ka õpilasi ja lapsevanemaid,“ rääkis Rutens. Ta lisas, et populaarsed on ka kogemusseminarid, kus koolid saavad jagada oma edulugusid, kogemusi ja õppetunde ning seeläbi teisi inspireerida.

Programmi pikaajaliseks eesmärgiks on kujundada Eestis liikumissõbralik koolikultuur ning seeläbi ennetada vähese liikumisega kaasnevaid füüsilise ja vaimse tervise probleeme. „Uuringud näitavad, et paremad võimalused koolis liikuda seostuvad suurema koolirõõmu ja paremate õpitulemustega. Meie visioon on, et kõigil Eesti õpilastel peab olema võimalus õppida Liikuma Kutsuvas Koolis,“ ütles Rutens.

Praegu on Liikuma Kutsuva Kooli võrgustikus 209 kooli, mis moodustab 43% kõikidest Eesti üldhariduskoolidest. Liikuma Kutsuvates Koolides õpib ligi 57% õpilastest.

Aasta ennetustegu 2024

Auhinnaga Aasta ennetustegu“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle algatus või tegevus aitab kaasa ohutuma, tervema ja keskkonnasõbralikuma ühiskonna loomisele. Olgu selleks aktiivne kodanik, kes panustab abipolitseinikuna siseturvalisusesse, vabaühendus, kes korraldab vaimset tervist toetava festivali, või ettevõte, kelle initsiatiivil valminud sotsiaalkampaania aitab kaasa liiklusohutuse parendamisele. Kõik need algatused on eriilmelised, kuid neid ühendab üks ühine joon: nad aitavad ära hoida homseid muresid ja õnnetusi.

Kõikide esitatud ennetustegude hulgast valis žürii välja 9 innovatiivset, südamlikku ja inspireerivat lugu, mis ootavad nüüd Sinu häält

  • Tutvu ennetustegudega ja anna hääl oma lemmikule SIIN.
  • Enim hääli kogunud ennetustegu pälvib ERGOlt auhinnaks 3000 eurot.
  • Hääletus lõpeb 16. veebruaril.

Hääletada saab vaid ühe kandidaadi poolt ja lemmikuks hääletatud projekti muuta ei saa.

Kõigi hääletajate vahel loosime välja kuus auhinda: 3 x Partner kinkekaarti väärtuses 100 eurot ja 3 x Postimehe aastast Digipaketti.

Copy
Tagasi üles