Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Päästeliit lõi Eestis ainulaadse tehnilise päästeüksuse

Copy
Üleujutuste koolitus Islandil
Üleujutuste koolitus Islandil Foto: Päästeliit

Vabatahtlikke päästjaid ühendav Päästeliit lõi möödunud aastal Eestis ainulaadse tehnilise päästeüksuse, mille eesmärk on tegeleda suuremahuliste kriiside tagajärjel tekkivate inimkannatuste leevendamisega ja täita tühimik senises elanikkonnakaitse korraldamises.

Päästeliidu tehnilise pääste üksuse juht Risto Roometi sõnul ajendas neid üksust looma sõjalise ohu suurenemine ja üha sagenevad loodusõnnetused. „Venemaa agressioon Ukrainas on näidanud, kui oluline on iga inimese roll suuremahulises kriisis päästetööde valdkonnas ja vabatahtlikel päästjatel on siinkohal kandev roll,“ selgitas Roomet. Järjest tuntavamaks muutuvad ka kliimamuutuste mõjud, mis toovad kaasa sagenevad ja ägenevad tormid. Ka siin on vabatahtlike päästjate tugi äärmiselt oluline.

Tehnilise päästeüksuse loomise ettevalmistusi alustati juba 2023. aastal. Esmalt kaardistati koos vabatahtlikega põhisündmused, mis võivad Eestis kriiside korral tekkida. Järgmine samm oli vabatahtlike koolitamine. Praeguseks on üksuses üle saja koolitatud vabatahtliku, kes on n-ö vundamendiks suurema üksuse ehitamiseks. „Vabatahtlikud on läbinud veetõkete ehitamise, mootorsae, varingupääste koolitused ning rahvusvahelise sertifikaadiga Rescue 3 üleujutustest päästmise koolitused. Lisaks on korraldatud õppus Rohuküla sadamas ja harjutus Läänemaal varisemisohtlikus hoones,“ kirjeldas Roomet.

Üksus on oma olulisust juba ka praktikas tõestanud: 2024. aasta jaanuaris Loo alevikus hakkas Pirita jõgi keset talve üle ajama. Üksus paigaldas kolme elumaja kaitseks üleujutuste tõkked, et kaitsta kohalike inimeste vara üleujutuse eest. Samuti oldi kõrgendatud valmisolekus suvel, kui Võrus hakkas järv üle ujutama.

„Suur osa meie tulevikuplaanidest on seotud vabatahtlike jätkuva koolitamise ja vajaliku varustuse hankimisega. Suurem eesmärk on saavutada rahvusvahelisel tasemel tunnustatud üksus, kes tagab turvatunde Eesti elanikele, kuid kellel on võimekus aidata ka välisriike suuremate kriiside korral,“ rääkis Roomet plaanidest.

Aasta ennetustegu 2024

Auhinnaga Aasta ennetustegu“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle algatus või tegevus aitab kaasa ohutuma, tervema ja keskkonnasõbralikuma ühiskonna loomisele. Olgu selleks aktiivne kodanik, kes panustab abipolitseinikuna siseturvalisusesse, vabaühendus, kes korraldab vaimset tervist toetava festivali, või ettevõte, kelle initsiatiivil valminud sotsiaalkampaania aitab kaasa liiklusohutuse parendamisele. Kõik need algatused on eriilmelised, kuid neid ühendab üks ühine joon: nad aitavad ära hoida homseid muresid ja õnnetusi.

Kõikide esitatud ennetustegude hulgast valis žürii välja 9 innovatiivset, südamlikku ja inspireerivat lugu, mis ootavad nüüd Sinu häält

  • Tutvu ennetustegudega ja anna hääl oma lemmikule SIIN.
  • Enim hääli kogunud ennetustegu pälvib ERGOlt auhinnaks 3000 eurot.
  • Hääletus lõpeb 16. veebruaril.

Hääletada saab vaid ühe kandidaadi poolt ja lemmikuks hääletatud projekti muuta ei saa.

Kõigi hääletajate vahel loosime välja kuus auhinda: 3 x Partner kinkekaarti väärtuses 100 eurot ja 3 x Postimehe aastast Digipaketti.

Copy
Tagasi üles