Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Roheline tegelane, kes muudab loodusehoiu lõbusaks ja harivaks

Copy
Artikli foto
Foto: Keskkonnake

Roheline tegelane, kelle südameasjaks on loodushoid ja pakendite sorteerimine. KeskKonnake viib lasteaedades ja koolides läbi mängulisi koolitusi, mille käigus selgitab lastele, miks peab jäätmeid sorteerima ja miks peab pakendijäätmed prügist eraldi koguma ning taaskasutusse suunama.

Keskkonnakese idee tekkis soovist rääkida lastele arusaadaval ja kaasahaaraval moel natuke vähem glamuursemast teemast. Telepildis sidus Keskkonnake loodushoiu laste unistuste ja iidolitega, mis andis võimaluse paigutada jäätmeteema laiemasse tulevikukonteksti. Praegu elab Keskkonnake oma „päris“ elu maskotina, kes on juba 15 aastat käinud koolides ja lasteaedades humoorikal ning õpetlikul moel taaskasutuskunsti õpetamas. Keskkonnakest saavad õpetajad lasteaeda ja kooli tasuta külla kutsuda.

Artikli foto
Foto: Keskkonnake

Keskkonnakese külaskäigu jooksul saavad lapsed teada, et klaaspakendid tuleb panna rohelisse, segapakendid kollasesse ja paberpakendid sinisesse konteinerisse. Samuti räägib konnake, kuidas käib ümbertöötlemine, kuidas pakendid konteinerist jäätmejaama jõuavad, mis neist seal saab ja mida taaskasutatud materjalidega edasiselt teha annab. Loomulikult on Keskkonnakesel kaasas kogu pakendimaailma rekvisiitide varamu, ta viib läbi lõbusaid sorteerimismänge, uurib lastelt koduse sorteerimiskorralduse kohta ja murrab jäätmemüüte. Keskkonnakese külaskäigu ajal vaadatakse tavaliselt ka filmi, kus seiklevad „pakendikud“ ehk taaskasutuseks sobivad pakendid, kes tänu tublidele lastele ja peredele on saanud uue elu.

Terve Keskkonnakese eluea jooksul lastele pakenditarkust jagamas käinud Marko Pille sõnul on Keskkonnake rohkem kui lihtsalt maskott: „Keskkonnake on sümbol, kes tuletab meelde, et iga väikseim tegu, nagu pakendi õigesse konteinerisse asetamine, võib olla suur samm looduse hoidmise suunas. Keskkonnasäästlik mõtteviis algab meist igaühest ja Keskkonnake teeb selle õppimise nauditavaks.“

Projekti põhieesmärk on ennetada ja vähendada jäätmeteket, sest pakendite moodustavad jäätmetest väga olulise osa. Laste kaudu jõuab see teadmine kodudesse, vanemate ja vanavanematenigi, ning keskkonnasäästlik mõtteviis kinnistub n-ö õiges vanuses, juurutades taaskasutuse harjumust juba varases eas.

Artikli foto
Foto: Keskkonnake

Keskkonnakese peas küpseb juba ka uus idee, kuidas oma sõnumit veelgi paremini levitada – nimelt soovib ta luua lastega koos muusikavideo, mis ühendaks taaskasutuse ja loomingulisuse.

Aasta ennetustegu 2024

Auhinnaga Aasta ennetustegu“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle algatus või tegevus aitab kaasa ohutuma, tervema ja keskkonnasõbralikuma ühiskonna loomisele. Olgu selleks aktiivne kodanik, kes panustab abipolitseinikuna siseturvalisusesse, vabaühendus, kes korraldab vaimset tervist toetava festivali, või ettevõte, kelle initsiatiivil valminud sotsiaalkampaania aitab kaasa liiklusohutuse parendamisele. Kõik need algatused on eriilmelised, kuid neid ühendab üks ühine joon: nad aitavad ära hoida homseid muresid ja õnnetusi.

Kõikide esitatud ennetustegude hulgast valis žürii välja 9 innovatiivset, südamlikku ja inspireerivat lugu, mis ootavad nüüd Sinu häält

  • Tutvu ennetustegudega ja anna hääl oma lemmikule SIIN.
  • Enim hääli kogunud ennetustegu pälvib ERGOlt auhinnaks 3000 eurot.
  • Hääletus lõpeb 16. veebruaril.

Hääletada saab vaid ühe kandidaadi poolt ja lemmikuks hääletatud projekti muuta ei saa.

Kõigi hääletajate vahel loosime välja kuus auhinda: 3 x Partner kinkekaarti väärtuses 100 eurot ja 3 x Postimehe aastast Digipaketti.

Copy
Tagasi üles