Abipolitseinik Villu Valliste: Ta on abipolitseinikuna kogukonna ja Eesti turvalisusse panustanud 22 aastat. Keskmiselt 1000 tundi aastast abipolitseiniku tööd tegev Villu Valliste eesmärk ei ole karistamine, vaid selgitamine. Ta usub sõna jõusse ja tõdeb, et paljud väljakutsed ja olukorrad saab just sõna jõul lahendada.
Abipolitseinik Villu Valliste: vabatahtlikus ja ühtsus loovad turvalisuse
Abipolitseiga liitumiseni jõudis Valliste Kaitseliidu kaudu, kuhu ta samuti kuulub. „Aastaid tagasi esitas Jõgeva linnavalitsus Kaitseliidule abipalve teostada õhtuti patrulle avaliku korra tagamiseks. Tundsin, et soovin panustada rohkem kogukonna turvalisusse ja siit sündiski otsus saada abipolitseinikuks,“ meenutas Valliste, kes on tänaseks seda tööd teinud juba 22 aastat. Selle aja jooksul on ta kogenud väga erinevaid olukordi alustades lihtsamatest ülesannetest liikluspatrullis, lõpetades lähisuhtevägivallaga seotud keerukate väljakutsete lahendamisega.
Praegu töötab Valliste abipolitseinikuna patrullis, kus tema põhiülesanded on liiklusjärelvalve, kuritegude ennetamine ja tõkestamine, avaliku korra tagamine ja erinevate väljakutsete lahendamine. Lisaks teeb ta iseseisvaid ennetuspatrulle noorte kogunemiskohtades ja liikluse rahustamiseks. Valliste juhindub põhimõttest: mida rohkem teed, seda paremad on sinu teadmised ja oskused. „Politseinikud, kellega koos töötan, õpivad mind paremini tundma ja teavad milleks ma võimeline olen. Nii nad teavad, et saavad mind usaldada ja võtta võrdse partnerina.“
Kõige olulisemateks omadusteks abipolitseiniku juures peab Valliste vastutustunnet, meeskonnatöö oskust, kannatlikkust ja head suhtlemisoskust. „Arvan, et iga Eesti vabariigi kodanik tahab, et tema kodukoht oleks turvaline ja tänaval võiksid rahulikult kõndida nii koolist tulev laps kui ka poekotiga vanamemm,“ selgitas ta. Ennekõike usub ta sõna jõusse – paljud väljakutsed ja olukorrad saab just sõna jõul lahendada. Tema eesmärk ei ole karistamine, vaid selgitamine. „Paljud inimesed on pärast jutuajamist öelnud, et nad polegi niimoodi mõelnud ning on oma valest käitumisest aru saanud ja järeldused teinud. Paljud noored, kellega olen tänaval pidanud pahanduste pärast tegelema, on tänaseks seadusekuulekad kodanikud ja vastu tulles ikka teretavad. See teeb meele rõõmsaks ja annab teadmise, et see, mida ma teen, on õige ja vajalik,“ rääkis Valliste.
Küsimusele, miks ta seda tööd teeb, vastab Valliste, et see on võimalus panustada kogukonna heaolusse ning samal ajal ka ise pidevalt õppida ja areneda. „Kui ma näen lõpuks abivajaja pilgus tänutunnet, siis teeb see südame soojaks ja annab motivatsiooni. Mulle lihtsalt meeldib inimesi aidata,“ rääkis Valliste.
Ta julgustab kõiki, kelle jaoks on kogukonna ja Eesti riigi turvalisus oluline ning kes on nõus sellesse oma vaba aega panustama abipolitseinikuks astuma. „Sa ei pea tegema palju, aga anna endast parim. Vabatahtlikus ja ühtsus on suur jõud!“
Aasta ennetustegu 2024
Auhinnaga „Aasta ennetustegu“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle algatus või tegevus aitab kaasa ohutuma, tervema ja keskkonnasõbralikuma ühiskonna loomisele. Olgu selleks aktiivne kodanik, kes panustab abipolitseinikuna siseturvalisusesse, vabaühendus, kes korraldab vaimset tervist toetava festivali, või ettevõte, kelle initsiatiivil valminud sotsiaalkampaania aitab kaasa liiklusohutuse parendamisele. Kõik need algatused on eriilmelised, kuid neid ühendab üks ühine joon: nad aitavad ära hoida homseid muresid ja õnnetusi.
Kõikide esitatud ennetustegude hulgast valis žürii välja 9 innovatiivset, südamlikku ja inspireerivat lugu, mis ootavad nüüd Sinu häält
- Tutvu ennetustegudega ja anna hääl oma lemmikule SIIN.
- Enim hääli kogunud ennetustegu pälvib ERGOlt auhinnaks 3000 eurot.
- Hääletus lõpeb 16. veebruaril.
Hääletada saab vaid ühe kandidaadi poolt ja lemmikuks hääletatud projekti muuta ei saa.
Kõigi hääletajate vahel loosime välja kuus auhinda: 3 x Partner kinkekaarti väärtuses 100 eurot ja 3 x Postimehe aastast Digipaketti.