Heategevuslik algatus, mis kutsub novembrikuus mehi koos sõpradega veetma päeva, mil käiakse üheskoos tervisekontrollis ja veedetakse päev sõprade seltsis. See on meeste koosoldud aeg, et tähistada oma sõprust, head tervist ja üheskoos pikendada tervelt elatud aastaid.
„Pikema sõpruse päev“ tõstab meeste terviseteadlikkust
“Pikema sõpruse päeva” eestvedaja Rain Vääna sõnul sündis algatus soovist pöörata tähelepanu meeste tervisele ja elukvaliteedi parandamisele. Esimesel aastal korraldas ta „Pikema sõpruse päeva“ oma seitsmele sõbrale. Inspiratsioon tuli isiklikest kogemustest ja sõpruskonna vestlustest, kus sai selgeks, et meeste tervise eest hoolitsemine jääb sageli tagaplaanile. Algne eesmärk oli luua sõbralik ja toetav keskkond, kus mehed saaksid julgemalt teadvustada oma tervisemuresid ja võtta ette konkreetseid samme, et pikendada tervena elatud aastaid. Tänaseks on sellest välja kasvanud üle-eestiline algatus.
„Aastate jooksul oleme näinud positiivseid muutusi, nagu tervisekontrollis osalevate meeste arvu kasv ja suurenenud huvi tervisliku eluviisi vastu. Näiteks on mitmed mehed jaganud oma lugusid sellest, kuidas algatus aitas avastada varakult terviseprobleeme, mis muidu oleksid jäänud märkamatuks,“ rääkis Vääna. Igal aastal on kasvanud vereanalüüside ja konsultatsioonide arv ning mitmed partnerorganisatsioonid on teatanud tervisekontrolli nõudluse suurenemisest just pärast „Pikema sõpruse päeva“ kampaaniaperioodi. Mõned aastad tagasi jagas Tõnis Milling avalikkuses on väga isiklikku haiguselugu, millel on „Pikema sõpruse päevaga“ väga otsene seos.
Peamised väljakutsed meeste tervisest rääkides on Vääna sõnul seotud stereotüüpidega, mis panevad mehi oma tervisemuresid alahindama või varjama. Tihti peetakse tervisekontrolli minekut nõrkuse märgiks või ei peeta seda prioriteediks, kuna töö ja muud kohustused on tähtsamad. Samuti on teadlikkuse tase madal, eriti väiksemates kogukondades, kus terviseteenustele ligipääs võib olla piiratud.
„Pikema sõpruse päeva“ sihiks on tõsta meeste teadlikkust tervise tähtsusest, julgusta mehi tervisekontrollis käima ja muuta need loomulikuks osaks igapäevaelust. Samuti soovitakse tugevaid kogukondlikke sidemeid sõprade ja pereliikmete vahel, rõhutades koos veedetud kvaliteetaja väärtust. „Sõpradega veedetud päev võib aidata kaasa pikemale ja tervemale elule – see on investeering, mis tasub end mitmekordselt ära,“ ütles Vääna.
Aasta ennetustegu 2024
Auhinnaga „Aasta ennetustegu“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle algatus või tegevus aitab kaasa ohutuma, tervema ja keskkonnasõbralikuma ühiskonna loomisele. Olgu selleks aktiivne kodanik, kes panustab abipolitseinikuna siseturvalisusesse, vabaühendus, kes korraldab vaimset tervist toetava festivali, või ettevõte, kelle initsiatiivil valminud sotsiaalkampaania aitab kaasa liiklusohutuse parendamisele. Kõik need algatused on eriilmelised, kuid neid ühendab üks ühine joon: nad aitavad ära hoida homseid muresid ja õnnetusi.
Kõikide esitatud ennetustegude hulgast valis žürii välja 9 innovatiivset, südamlikku ja inspireerivat lugu, mis ootavad nüüd Sinu häält
- Tutvu ennetustegudega ja anna hääl oma lemmikule SIIN.
- Enim hääli kogunud ennetustegu pälvib ERGOlt auhinnaks 3000 eurot.
- Hääletus lõpeb 16. veebruaril.
Hääletada saab vaid ühe kandidaadi poolt ja lemmikuks hääletatud projekti muuta ei saa.
Kõigi hääletajate vahel loosime välja kuus auhinda: 3 x Partner kinkekaarti väärtuses 100 eurot ja 3 x Postimehe aastast Digipaketti.