«See võib vihjata olukorrale, et parteisse astutakse mitte huvist poliitika vastu, vaid teistel motiividel,» ütles Toots, kiirustades selgitama, et see ei pruugi tähendada ainult pahelisi ootusi. «Paljude noorte jaoks on partei noorteühendused nagu teised noorteorganisatsioonid. Võib-olla tekib vastupidine mure – partei muutub meelelahtuslikuks klubiks.»
Tootsi ei hirmutanud ka mõte, et noori hakatakse liigselt poliitreklaamidega mõjutama. «Noored on sündinud reklaamiühiskonda, tarbivad seda rohkem ja julgemalt, agressiivsemaltki kui vanem põlvkond. Seega valimisreklaami probleem ei ole spetsiifiliselt noorte probleem,» leidis Tallinna Ülikooli õppejõud.
«Pigem on küsimus reklaamikultuuris – valimisreklaamid on väga vähe ütlevad ja peaks mõtlema hoopis, mis on valimisreklaami koht valimiskampaanias. Ma ei lubaks valimisreklaame koolimajja, aga noored näevad neid ka linnas ja televisioonis.»
Michal: mitte 2015. aasta valimisteks
Justiitsminister Kristen Michal leidis valimisea langetamist toetades, et kui me soovime, et noored räägiks ühiskonnas rohkem kaasa, tuleb selleks võimalusi luua.
Valimisea langetamine eeldab põhiseaduse muutmist ning Michal kinnitas, et idee algatajate eesmärk pole seda teha 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimisteks. «See, kui nad osaleksid juba järgmistel valimistel, muudaks selle arutelu poliitiliseks,» tõdes minister. «Ja ma kahtlen ka, et see oleks 2015. aasta valimistele suunatud.»
Michali hinnangul oleks valimisea langetamisel mitmeid positiivseid väljundeid – poliitikud peaksid rohkem noortele mõtlema, võiks kaasa tuua noorte huvi poliitika vastu, ka poliitika tegemise viisid muutuksid tema hinnangul avatumaks ja kaasaegsemaks. «Uuem põlvkond nõuab rohkem kaasaegseid lahendusi ja küsivad «miks nii?», selle asemel, et leppida lausega «alati on nii tehtud».»
Ohtudena tõi minister välja selle, et vabadus otsustada toob kaasa kohustuse ja sellega lõpeb noortel varakult lapsepõlv. «Võib ka juhtuda, et mitte midagi ei muutu, noorte huvi jääb madalaks ja noored ei lähe valima - see võib valimisaktiivsuse viia veel madalamaks.» Samas uskus minister, et kui otsus langeb ühiskondliku debati tulemusena, siis sellist passiivust ei teki.