Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Välisminister Tsahkna soovitab kaaluda TikToki keelustamist ka Euroopas (2)

Copy
Margus Tsahkna.
Margus Tsahkna. Foto: Konstantin Sednev

Välisminister Margus Tsahkna soovitab USA eeskujul ka Euroopa riikidel kaaluda Hiinale kuuluva TikToki platvormi keelustamist.

«Oleme viimastel aastatel ka Euroopas näinud, kuidas ühismeediarakenduse TikTok vahendusel levitatakse desinformatsiooni, võltsuudiseid ja mõjutatakse valimistulemusi. Kõige selgem näide sellest tuli alles hiljuti Rumeeniast, kus presidendivalimistes esimese vooru tulemused tühistati, sest tuvastati Venemaa sekkumine valimistesse põhjaliku internetikampaania korraldamise kaudu,» vahendas välisministeerium Tsahkna sõnu.

Ühismeediarakendused nagu TikTok ei vahenda Tsahkna kinnitusel tasakaalustatud infot, vaid võimaldavad efektiivselt levitada seda kallutatult.

«TikTok ei ole meedia, vaid mõjutusrelv,» hoiatas Tsahkna. «Selle kõrval on teada, et TikTok kogub kasutajate kohta rohkelt andmeid, samal ajal pole selge, kellel võib olla kogutud andmetele ligipääs. Kuivõrd TikTok kuulub Hiina ettevõttele, on õigustatud kartus, et andmed võivad jõuda Hiina võimude kätte. Ka välisluureameti mulluses aastaraamatus öeldakse, et TikTok kogub ulatuslikult infot, mis võib olla kasulik luureinfo kogumisel, väljapressimiseks, samuti ka küberrünnete jaoks.»

Kõige eelneva valguses ja julgeolekuriske arvesse võttes tuleb Tsahkna sõnul kaaluda TikToki keelamist ka Euroopas. Samal ajal tuleb demokraatlikes riikides jätkata arutelusid selle üle, kuidas seista edukalt vastu tehisarul põhinevate vaenulike suhtlusrobotite pealetungile, mille selge eesmärk on sekkuda demokraatlikesse protsessidesse.

USA ülemkohus otsustas reedel jätta jõusse TikToki USA-s keelustamise seaduse. Ükski ülemkohtu kohtunikest ei olnud TikToki keelustamise suhtes eriarvamusel. TikToki omanikud olid kurtnud, et keeld rikub põhiseaduse esimest muudatust, mis tagab sõnavabaduse. Ülemkohtu hinnangul see aga nii ei ole.

Hiina ettevõttele ByteDance kuuluva lühivideoteenuse keelamist on põhjendatud julgeolekukaalutlustega. USA-s on poliitikakujundajatele muret tekitanud muu hulgas see, et TikTok kogub oma kasutajatelt suurel hulgal andmeid, mida võidakse potentsiaalselt kasutada Hiina luureoperatsioonides.

Ametist lahkuva riigipea Joe Bideni administratsioon märkis, et presidendiks valitud Donald Trumpi otsustada jääb, kas allkirjastada keeld seaduseks või mitte.

Tagasi üles