Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Majandusaasta aruandega venitamine maksab kätte: 5 põhjust, miks tasub aruanne esitada juba jaanuaris

Copy
Artikli foto
Foto: Erkaogu

Enamik ettevõtetest peab majandusaasta aruande esitama 30. juuniks. See võib tunduda kaugel, kuid asja edasi lükates võid avastada, et jaanipäev juba piilub kalendris ja aruandega pole isegi alustatud. 2023. aastal venitasid sellega lausa pooled ettevõtjad, õigeks tähtajaks esitas majandusaasta aruande ainult 56% ettevõtetest, kes seda tegema pidi. Uimerdamine toob kaasa nii trahve kui ka kustutamismenetlusi, targemad aga esitavad aruande juba jaanuaris.

Sagedased tähtaja ületajad on ettevõtted, kel eelneval aastal tegevust ei toimunud. Aruanne tuleb neil esitada ikka, kuigi võib segaseks jääda, et mida sel puhul üldse aruandesse kirjutada on vaja. Samuti on e-äriregistri vormiga tihti hädas mikroettevõtted. Eestis on kümneid tuhandeid mikroettevõtteid ehk väikeseid äriühinguid, kus on üks osanik, kes on ka juhatuse liige ning kus müügitulu jääb alla 50 000€ aastas. Mikroettevõtted saavad majandusaasta aruande esitada lihtsustatud vormis, kuid ka neil on kohustus aruanne esitada. Kui suuremate ettevõtete jaoks teevad selle ära raamatupidajad, siis mikroettevõtja jääb sageli selle kohustusega üksi.

Riskide ja stressi vältimiseks on parim aeg aruande esitamiseks juba jaanuaris.

5 põhjust kohe tegutsemiseks

1. Väldi trahve ja ettevõtte kustutamist

Majandusaasta aruande esitamine on seadusest tulenev kohustus ja selle täitmata jätmine võib kaasa tuua rahalise trahvi. Sageli saadetakse enne trahvi tegemist hoiatus, kuid see pole kohustuslik. Ühe trahvi suurus võib olla kuni 3200 eurot pluss tulumaks, aga registripidaja võib trahve teha korduvalt, kuni aruanne lõpuks esitatakse. Kui ettevõte jätab aruande korduvalt esitamata, on õigus algatada ka registrist kustutamise menetluse. See ei ole lihtsalt juriidiline ebamugavus – kustutamine võib kahjustada ettevõtte omaniku tulevasi ärivõimalusi.

2. Maksa dividende endale sobival ajal

Kui oled plaaninud ettevõtte kasumit dividendidena välja maksta, siis tuleb kõigepealt koostada ja kinnitada majandusaasta aruanne. Venitamine võib viia selleni, et dividendid jäävad ootama ja kuu lõpuni peab hoopis makarone sööma.

3. Väldi viimase hetke stressi ja ootamatusi

Kui jätta aruande koostamine viimasele hetkele, suureneb vigade tekkimise risk ja probleemide lahendamiseks jääb vähe aega. Jaanuaris aruandega alustamine tähendab, et sul on piisavalt aega ja meelerahu selle tähtsa kohustuse täitmiseks.

4. Sa ei pea aruannet kohe avalikuks tegema

Paljud ettevõtjad viivitavad majandusaasta aruande tegemisega hoopis selle pärast, et ei soovi aruande andmeid nii vara avalikuks teha. Õnneks saab aruande esitamisel valida, kas see läheb nähtavaks kohe või alles 30. juunil. See tähendab, et saad siiski ettevõtte juriidilised kohustused jaanuaris ära täita ilma andmete avalikustamist kartmata.

5. ANN-iga aruande tegija saab jaanuaris soodustust

ANN on innovaatiline veebitööriist, mis aitab mikroettevõtetel aruande kiiresti, ilma raamatupidaja abita, koostada. ANN juhendab sind samm-sammult ja automatiseerib aruande keerulisemad osad. Valida saab kahe paketi vahel - minimaalne pakett ettevõtetele, kes töötasusid ja dividende pole maksnud ja täispakett, mis ka neid aruande osi täita aitab. Vaid jaanuaris kehtib aruande tegijatele early bird pakkumine – kui tavaliselt maksab täispakett 69 eurot, siis jaanuaris saab selle mini hinnaga ehk 49 euroga.

Mis on ANN ja kuidas see aitab?

ANN on veebipõhine tööriist, mis muudab majandusaasta aruande koostamise ning esitamise kiireks ja mugavaks. See on loodud mikroettevõtjate jaoks, kellele jaoks võtab muidu aruande esitamine palju aega, sest on vaja end läbi närida raamatupidamisalaseid teadmisi vajavatest lahtritest. ANN-i kasutamine selliseid teadmiseid ei nõua – tööriist juhendab aruande täitmist samm-sammult, nii võid olla kindel, et kõik vajalik info saab lisatud. Lisaks on automatiseeritud mitmed kanded nagu pangateenustasud jne.

ANN võimaldab sul:

  • Koostada aruande mugavalt ja kiiresti, ilma erialaste teadmisteta.
  • Koguda ja sisestada vajalikud andmed lihtsa kasutajaliidese abil.
  • Vastata kõikidele seadusest tulenevatele nõuetele ja vältida vigu.

Jaanuar on hea aeg ANN-i katsetamiseks, sest siis kehtib sulle varajase tegija soodustus, kuid ANN-iga saab aruannet koostada igal hetkel (ka siis, kui oled juba tähtaja ületanud ja on juba eriti kiire).

Kõige keerulisemad kohad majandusaasta aruande täitmisel

Majandusaasta aruande täitmine e-äriregistris osutub sageli keeruliseks, eriti mikro- ja väikeettevõtjatele, kes peavad sellega tihtilugu ise, ilma raamatupidajata, hakkama saama.

Üheks peamiseks takistuseks on vormis kasutatav raamatupidamis- ja finantsterminoloogia, mis võib kõlada nagu hiina keel. Näiteks bilanss ja kasumiaruanne on paljude jaoks abstraktsed mõisted, mille omavaheline seos ei ole alati selge. Samuti võivad segadust tekitada sellised terminid nagu omakapital, varad ja kohustused, mille kohta ei teata, kuidas neid aruandes kajastada on vaja.

Teine suur väljakutse on tulu- ja kuludokumentide kajastamine, kuna tihti ei teata, kuidas neid õigesti klassifitseerida. Näiteks on vaja teada, mis kuulub põhivarade alla, milliseid dokumente saab ja tohib aruandes kajastada ning kuidas kajastada omaniku ja ettevõtte vahelisi tehinguid.

Samuti on peavaluks.

Samuti on peavaluks töötasude ja nendelt makstud maksude kajastamine. Sageli jääb märkamata, et aruandes tuleb kajastada aruandeperioodil tekkinud kulu isegi siis, kui see on hiljem välja makstud. Näiteks 2024. aasta detsembris tehtud töö, mille eest makstakse töötasu alles 2025. aasta jaanuaris tuleb lisada 2024. aasta aruandesse. Samuti võib tekkida detsembris maksukohustusi, mille tasumine toimub alles järgmisel aastal

Veel üks segadust tekitav olukord on aruande esitamine siis, kui aruandeperioodil pole majandustegevust olnud. Ka sellisel juhul tuleb aruanne esitada, kuid võib jääda segaseks, millised väljad võib tühjaks jätta, millised väljad tuleb täita ja mida siis sinna kirjutada.

Kuigi Registrite ja Infosüsteemide Keskus on näinud kõvasti vaeva, et aruande esitamine oleks lihtne, siis nõuab see siiski palju eelteadmisi. Vahel võib tunduda, et isegi juhendite ja veateatede lugemiseks pead olema kõigepealt raamatupidamise kursuse läbinud. Samuti ei tea ettevõtjad alati, milliseid aruande osasid on kohustuslik täita ja milliseid lisasid ja dokumente peab esitama. Kui aruanne esitatakse vigadega, siis tuleb parimal juhul veateade ja saad kohe abi küsida, halvimal juhul läheb dokument ülevaatamisele ja tuleb alles paari nädala pärast märkustega tagasi. See kõik muudab aruande täitmise paljude jaoks keeruliseks ja aeganõudvaks protsessiks.

Kes selle kõigega ei viitsi ise tegeleda võtavad abiks ANN-i. ANN juhendab sind samm-sammult, selgitab keerulisi termineid arusaadavalt ja automatiseerib kõige tüütumad osad. ANN-i kasutamine muudab protsessi kiiremaks ja vähem stressi tekitavaks. Nii väldid vigu ja kui aruanne on esitatud, siis sellega rohkem tegelema ei pea. Kui võtad selle jaanuaris ette, saad eriti soodsa hinna ja tüütuse kaelalt maha.

Alusta aastat stressivabalt

Ära lase trahvidel ja stressil rikkuda oma ettevõtte algavat aastat. Alusta aruande täitmist juba jaanuaris, täida kohustused aegsasti ja naudi ülejäänud aastat teadmisega, et see oluline aruandlus on tehtud! ANN on sinu jaoks olemas, et seda kõike lihtsamaks teha – kellele ikka meeldiks aruandlusega üksinda maadelda?

Tule tööriistaga tutvuma siin.

Copy
Tagasi üles