Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

POSTIMEES HELSINGIS Kristen Michal Vene varilaevastikust: kui vaja, tuleb kasutada ka jõudu (19)

Copy
Üks Eesti diplomaat ütleb Postimehele, et kinniste uste taga kohtumisel olid kõik osalejad riigid (Eesti, Soome, Läti, Leedu, Saksamaa, Taani, Rootsi, Poola) «sõjakad».
Üks Eesti diplomaat ütleb Postimehele, et kinniste uste taga kohtumisel olid kõik osalejad riigid (Eesti, Soome, Läti, Leedu, Saksamaa, Taani, Rootsi, Poola) «sõjakad». Foto: Antti Aimo-Koivisto / LEHTI / SIPA / Scanpix

Vene naftat vedavat varilaevastikku ei saa lõplikult kinni panna, aga saab kiusata, karistada ja elu raskeks teha. Vene naftaäri sellega ei lõpe, aga laevade abil kaablite ning torude lõhkumise saab muuta lõhkujatele valusaks.

Teisipäeval Soome pealinnas Helsingis toimunud Läänemere maade NATO riikide tippkohtumisel propageeris peaminister Michal (RE) siin seilava Vene varilaevastiku ohjamiseks Soome mudelit. See tähendab näidet, kuidas soomlased tegutsesid Estlink 2 kaabli lõhkunud laevaga Eagle S: tegid laeva kiiresti kindlaks, võtsid vastu otsused, saatsid oma alused välja, läksid Eagle Si pardale, suunasid selle Soome vetesse ja nüüd tegelevad kriminaalmenetlusega.

Tõsi, soomlased läksid Eagle Si pardale, sest meeskond nõustus, ei pidanud jõudu kasutama. Laev läks Soome vetesse vabatahtlikult, soomlased ei sundinud füüsiliselt.  Võrreldes aga sellega, kuidas varem on Läänemerel kahtlaste laevadega toimetanud, ka nendega, kelle puhul arvati, et nad on midagi lõhkunud, siis on Soome käik igal juhul edasiminek. Ja soomlased on öelnud, et vajadusel oleks nad astunud järgmise sammu – jõuga pardale. Kas ka Michal on valmis astuma järgmise sammu? «Jah, kui vaja, siis tuleb kasutada ka jõudu,» sõnab Michal.

Tagasi üles