Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Tähtajaline hoius – kuidas tagada oma säästude turvalisus ja kõrge tootlus?

Copy
Artikli foto
Foto: Eesti hoius

- Kuni 9% tootlusega Maksihoiuse kampaania kestab jaanuari lõpuni.

Et panna oma säästud tulu teenima, on vaja rahatarkust. Väärtpaberiturul tegutseja peab olema tõeline proff, kuid päris ilma eelteadmisteta ei pääse ka tähtajaline hoiustaja. Millega võiks enne hoiuse avamist kindlasti kursis olla, selgitab Eestihoiuse nõukogu esimees Roman Villo.

Eesti inimesed on viimastel aastatel kaotanud miljoneid eurosid petturitele, kes maskeerivad end sageli just tulusate investeerimisvõimaluste pakkujateks. Seetõttu on üha olulisem teada, kuidas end kaitsta ja leida säästude kasvatamiseks kõige turvalisem viis.

Ehkki tähtajalise hoiustamise juures ei ole midagi nii keerulist, et see tavainimesele üle jõu käiks, on tähtis aru saada, kelle kätte oma raha usaldatakse ja mis sellest edasi saab. Järgnevad näpunäited aitavad enda teadmisi vajalikul määral täiendada.

1. Vii end hoiuse pakkuja taustaga kurssi

Tähtajalise hoiustamise võimalust pakuvad Eestis üldjuhul pangad ja hoiu-laenuühistud (HLÜ-d). Ehkki pangad on kindla ajaloo ja hea mainega, ei ole neis pakutavad intressid kuigi atraktiivsed. Hoopis parema tootluse leiab ühest või teisest HLÜ-st. Et valituks osutuva HLÜ puhul end kindlalt tunda, on väga vajalik selgeks teha, kas tegemist on usaldusväärse organisatsiooniga.

Lihtsaim viis HLÜ tausta kontrollimiseks on tutvuda selle ajalooga. Kui pikalt on ühistu tegutsenud ja kas tegevusaja jooksul on esinenud probleeme? Kui palju teised hoiustajad tänu ühistule raha teeninud on? Kas ühistu tegevus on läbipaistev ja kontrollitav?

Juba 11 aastat tegutsenud Eestihoius oma majandustulemusi ei varja. Kõik majandusaasta aruanded on kodulehelt lihtsasti leitavad. Samuti antakse liikmetele tegevusest jooksvaid ülevaateid ja selgitatakse majanduslik taust lahti. Eestihoiuse liikmed on tänaseks intressidena teeninud juba üle 9,3 miljoni euro. See on reaalne raha, mis on aastate jooksul hoiustajatele tuluna välja makstud.

2. Vali õige hoiuse tüüp

Tähtajalise hoiuse avamiseks on vajalik leida selline hoiuse tüüp, mis just sinu ootustele kõige paremini vastab. Hoiuseid eristab üksteisest nii nende pikkus, tuluprotsent kui ka võimalus raha jooksvalt sisse maksta.

Mõne hoiuse puhul saad pikkuse ise valida ja sellest sõltub ka sinu teenitav intress. Eestihoiuse kõige tulusam hoius on Maksihoius, mis on saadaval ainult vastava kampaania ajal. Praegu kestva kampaania puhul on maksimaalne teenitav intress 9% aastas, mis on kahtlemata üks turu kõrgemaid.

Vajadusel aitab sobiva hoiuse valida HLÜ teenindaja, kes on valmis hoiust ka põhjalikult tutvustama ja selgitama, mille poolest see teistest erineb.

Artikli foto
Foto: Roman Villo, Eestihoius HLÜ Nõukogu esimees.

3. Tutvu hoiuse tingimustega

Tähtajalise hoiustamise üks kõige olulisem tingimus on tähtajalisus. Tähtaeg määrab ära, kui pikaks ajaks oma raha hoiuse pakkuja kätte usaldad. Ka tähtajalise hoiustamise puhul on lepingu enneaegne lõpetamine võimalik, kuid sellega kaasnevad teatud tingimused – näiteks võib juhtuda, et saad kogu sissemakstud raha küll enne tähtaja lõppu tagasi, kuid jääd ilma tulust, mida plaanisid teenida. Seetõttu on mõistlik avada ainult selliseid hoiuseid, mille tähtaeg sulle sobib.

Samuti tuleks tähelepanu pöörata sellele, kas hoiuse tähtaeg pikeneb automaatselt või mitte. Kui lepingus on selline tingimus, siis pead lepingu lõpetamise soovist teatud perioodi jooksul eraldi märku andma. Kui oled plaaninud lasta rahal nagunii edasi kasvada, teeb lepingu automaatne pikenemine sinu elu hoopis mugavamaks.

Absoluutselt kõigi tähtajaliste hoiustega teenitud tulust arvestatakse maha tulumaks. Ka seda on oluline teada. Alates 2025. aastast on tulumaks 22%.

4. Tee ärimudel endale selgeks

Üks hea viis hoiuse pakkuja usaldusväärsuse testimiseks on selle ärimudelisse süvenemine. Kui hoiuse pakkujaid omavahel võrdled, küsi endalt, kas saad täpselt aru, mismoodi tulu teenitakse? Kui ärimudel tundub mõistmiseks liiga keeruline, on kindlam sellest eemale hoida.

Näiteks Eestihoius teenib tulu laenude ja liisingute pakkumisega. See on kindel ja end ajas tõestanud tulu teenimise viis, millest saavad kõik üheselt aru. Ühe olulise turvameetmena on kõik Eestihoiuse laenud tagatud hüpoteekidega.

Süvateadmisi pole vaja

Ehkki tähtajalise hoiustamise puhul päris ilma rahatarkuseta läbi ei aja, on see siiski üks lihtsamaid ja vähem vaeva nõudvamaid tulu teenimise viise. Oluline on peamised tingimused endale selgeks teha ja veenduda ka hoiuse pakkuja usaldusväärsuses. Kui need kaks eeldust on täidetud, pole süvitsi minevaid finantsteadmisi tarvis.

Maksihoiusega teenid kuni 9% aastas

Jaanuari lõpuni kestab Eestihoiuses Maksihoiuse kampaania, mis pakub väga head tulusust.

  • Summa 5000 € kuni 100 000 €
  • Periood 1 või 2 aastat
  • Intressimäär 8% (1 aasta), 9% (2 aastat)
  • Intresside väljamaksmine hoiuse lõppemisel

Kui otsid võimalust, kuidas oma säästud ilma keeruliste investeeringute tegemiseta turvaliselt ja tulusalt kasvama panna, on Maksihoius kõige sobivam valik.

Ava Maksihoius Eestihoiuse kodulehel eestihoius.ee või Tallinna kontoris aadressil Pronksi 3. Telefon 6 230 230.

Copy
Tagasi üles