Näitleja Karmo Nigula ja tema pere 100-päevane väljakutse käia ainult Prismas jõudis lõpule. Kolmas kuu osutus pere jaoks kõige keerulisemaks – haigused, ootamatud tehnilised probleemid ja aastalõpu väsimus panid Nigula pere tõsiselt proovile.
100 päeva vaid ühes poes: Karmo Nigula eksperimendi kolmas kuu pani pere tõsiselt proovile
Proovikivid vaid kinnitasid perele, et kui planeerida nädala toidukordi ette ja käia ühe korra nädalas poes, saavad nad kokku hoida mitusada eurot kuus. Kuna pere kaasas ka lapsi iganädalaselt eksperimenti, siis nende lemmikosaks kujunes säästetud raha asemel hoopis puldiga kaupade piiksutamine.
Haiguste laine ja katki läinud pliit
Pühade eel oli kogu pere kordamööda haige, mis röövis energiat ja tekitas olukordi, kus süüa teha polnud lihtsalt jaksu. Lisaks andis ootamatult otsad pliit, muutes toiduvalmistamise veelgi keerulisemaks. “See kõik viis selleni, et ühel nädalal me ei suutnud planeerida ja tellisime mitmel korral toitu koju. Käisime taaskord mitu korda nädalas kiirustades poes ja külmkapis valitses korralagedus. See tuletas väga selgelt meelde, kui palju rohkem raha meil toidule enne eksperimenti kulus,” tunnistab Karmo.
Pliidiprobleemiga seoses tuli perel kiirelt kohaneda. "Selgus, et pliidiplaadi vahetamine pole üldse nii lihtne, kui arvasime. Seega pidime mõtlema, kuidas kogu toiduvalmistamisega vaid ahju kasutades hakkama saada," kirjeldab Karmo. “Meie pere kõige pisem liige on suur makaronide fänn, nii et ühel korral proovisime makarone ahjus valmistada. Saime nad pehmeks, aga lihtne see polnud!”. Sellest hoolimata suutsid nad mõne aja pärast olukorraga kohaneda ja leida lahendusi, mis olid nii praktilised kui ka maitsvad. “Pärast nädalast madalseisu võtsime end kokku ja tegime taas kodus süüa. Küpsetasime ahjus palju köögivilju, kana ja pikkpoissi. Ise olime rahul, aga lapsed nõudsid samal ajal frikadellisuppi,” naerab pereisa.
Uued lemmikud
Detsembri alguses juhtus olukord, kus pereema tuli hilisel õhtutunnil kuusega koju, täis elevust, et see kohe püsti panna. “Selgus aga, et olin kogemata ära visanud põhilise detaili, mis kuusejalga koos hoiab. Mõtlesin kiirelt, kuidas see olukord kell 22 õhtul päästa, ja meenus, et Prisma on ju lahti veel. Nii ma siis hilisõhtul Prismast kuusejala kätte saingi ja jõulud päästsin,” räägib Karmo. “Kusjuures uus kuusejalg meeldis naisele veel rohkem kui eelmine.”
Eksperimenti kokku võttes üllatus pere positiivselt, et kolme kuu jooksul polnud kordagi olukorda, kus neil oleks midagi ostunimekirjast ostmata jäänud. “Kaubavalik on Prismas lai ja kattis kõik ootamatused,” räägib Karmo. “Nii saime ootamatus olukorras lapsele kiirelt püksid ja vettpidavad kindad ning kaduma läinud kelgu asemel uue kelgu ostetud. Leidsime Prismast uue lemmiku pähklivõi, salatijuustu ja ka plekieemaldaja. Boonusena said lapsed mitmeid kordi kalaletis suud naerule, kui klienditeenindaja neile nalja viskas.”
Õppetund: planeerimine on esialgu tüütu, aga parim viis raha kokku hoida
Kolmanda kuu raskused tõid veelgi selgemalt esile planeerimise tähtsuse, sest korraks vanadesse mustritesse tagasi minnes suurenesid ka pere kulud taas. "Eksperimendi alguses tundus detailne nädalamenüü ja ostunimekirja koostamine tüütu ja aeganõudev," räägib Karmo. "Kuid mida rohkem seda tegime, seda lihtsamaks see muutus, ja üsna ruttu mõistsime, et see on parim säästunipp. Planeerimine aitas kokku hoida lausa poole tavalise kuu toidukorvi eelarvest, sest impulsiivsed ja üleliigsed ostud jäid ära.”
Nii tõdeski Nigula pere, et hea planeerimise korral on võimalik neljaliikmelise pere nädala toidukorv kokku panna 100 euroga. "See on suur muutus võrreldes varasemaga, kui läksime poodi ilma kindla plaanita ja tellisime sageli toitu koju. Meie kulud olid enne kahekordsed,” märgib Karmo. "Lõpuks oli see vaev kuhjaga väärt, sest nädala lõpus tundsime, et meil oli rohkem kontrolli nii oma aja, stressitaseme kui ka kulutuste üle," võtab Karmo kogemuse kokku. Lisaks märkas pere, et ka toiduraiskamine vähenes ja seda peamiselt impulssostude vähenemise tõttu.