Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

TÄNAVAKÜSITLUS Kuidas maksutõusude keskel hakkama saada? (14)

Copy

Uus aasta saabus Eestisse koos maksutõusudega, mille puhul uuris «Reporter» seda, kuidas inimesed hakkama saavad.

Tänavu jõustub enam kui 200 õigusakti, millest paljud viivad rahakotist raha välja. Mitmete möödujate sõnul on see justkui paratamatus, et maksupidu hoogu kogub ja toimetulek võib olla järjest raskem.

Elisabeth rääkis «Reporterile», et maksutõusud pole küll meeldivad, ent sinna ei saa inimesed midagi parata. Kaupo seevastu ei usu, et maksutõusud tema argipäeva ülemäära mõjutaks. «Ma arvan, et sellest on tehtud liiga suur furoor – see ei ole väga suur probleem,» ütles ta. «See, et meie kaitsetööstus saab areneda ja meie turvalisus suureneda, on palju tähtsam kui see, et me igaüks natuke panustame. Ma arvan, et see on kodaniku kohustus panustada, et meil oleks turvaline Eesti,» lisas Kaupo.

Nii mõnigi mööduja tõdes siiski, et veel on mõjudest vara rääkida. Leidus ka neid, kes maksutõusudele isegi mõelda ei taha. «Eks aeg näitab. Kui rahakotist raha ära võetakse, siis see ei ole üldse hea uudis,» leidis Sven. 

Kokkuhoiukohtadele mõeldes tõdevad inimesed, et vähendada tuleks restoranides söömist, tuleks loobuda mugavustest ja kaaluda oma ostud hoolikalt läbi. 

Süvenev ebakindlus

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul on ebakindlus see, mis mõjub eratarbimisele pidurdavalt. «Kui me saaksime üle sellest ebakindlusest, siis see tõenäoliselt annaks majandusele taganttuult. Inimesed kardavad töökoha kaotust ja muidugi koos sellega oma rahalise olukorra halvenemist,» ütles ta.

«Aastases võrdluses olime eelmisel aastal veel languses. Kvartali võrdluses juba teises ja kolmandas kvartalis majandus enam ei langenud. Meie prognoosi kohaselt peaks majandus sellel aastal kasvama,» lausus Mertsina. 

Tagasi üles