Välisminister Margus Tsahkna sõnul on lõppeval nädalal tehtud rahvusvaheliselt mitmeid otsuseid, mis tõestavad, et Gruusias toimuv püsib tähelepanu all ning sealsed ametivõimud ei saa sõnavabadust ja inimõigusi ilma tagajärgedeta maha suruda.
Välisminister Tsahkna: Gruusias toimuval on juba rahvusvahelised tagajärjed (10)
«Näeme, et Gruusia inimesed on endiselt tänavatel, keeldudes leppimast võimude otsusega keerata selg Euroopale ja demokraatiale,» vahendas välisministeerium Tsahkna sõnu. «Meeleavalduste jõhker laialiajamine on lubamatu ja õnneks oleme viimastel päevadel näinud mitmeid otsuseid, mis kinnitavad, et Gruusia ametivõimude tegevus ei jää märkamata ega ka vastuseta.»
«Eesti, Läti ja Leedu olid esimesed, kes kehtestasid Gruusia ametivõimude suhtes inimõiguste rikkumiste tõttu sanktsioonid. On hea meel näha, et teised tulevad sellega kaasa. Sel nädalal nägime samasuguseid samme Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide poolt, mis kehtestasid sanktsioone mitmete Gruusia ametiisikute vastu, samuti langetati Euroopa Liidus otsus lõpetada diplomaatilise ja ametipassidega inimeste liikumise viisavabadus,» sõnas välisminister.
Lisaks on Gruusias toimuv tähelepanu all rahvusvahelistes organisatsioonides. Sel nädalal käivitasid 38 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) liikmesriiki Viini mehhanismi. Selle protseduuri saab käivitada inimõigusi ja põhivabadusi käsitlevate kohustuste rikkumiste puhul OSCE osalisriigis.
«Eesti koos 37 teise OSCE liikmesriigiga käivitas Viini mehhanismi seoses põhjendamatu vägivalla ja jõu kasutamisega Gruusia kodanike, meelevaldajate ja ajakirjanike vastu, ebaõiglaste kinnipidamiste ja piinamisena käsitleda võivate väärkohtlemise juhtumite tõttu,» selgitas Tsahkna.
Ta lisas, et Gruusia ametivõimudel on kohustus kümne päeva jooksul vastata OSCE liikmesriikide küsimustele inimõiguste rikkumiste kohta.
«Rahvusvaheline tähelepanu Gruusia ametivõimudele tegevusele ja sanktsioonide kehtestamine saadavad selge sõnumi, et opositsiooni häält, sõnavabadust ja inimõigusi pole võimalik maha suruda ilma tagajärgedeta,» märkis Tsahkna.
Välisministri sõnul on viimaste päevade oluliseks arenguks ka OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) avaldatud valimisvaatluse lõppraport, millest selgub, et valimised Gruusias viidi läbi laialdase pettuste ja hirmutamise varjus.
«OSCE raporti kohaselt iseloomustatid valimispäeva pingeline õhkkond ja valijate ulatuslik hirmutamine ning valmistuse usaldusväärsust õõnestasid ebavõrdsed finantsressursid ja polariseerunud meediamaastik,» ütles Tsahkna.