Erakondade reitingutes on näha, et EKRE toetus on veidi tõusnud ning samas on Reformierakonna tõus peatunud, liider on jätkuvalt Isamaa, selgub ühiskonnauuringute instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti küsitlusest.
Reitingud: EKRE toetus veidi tõusis, Reformierakonna tõus peatus (2)
Viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 26,4 protsenti, Reformierakonda 20 protsenti ja Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda 14,2 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.
Kolme hetkel kõige populaarsema erakonna toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud ning seega peatus ka Reformierakonna kolm nädalat kestnud tõus. Liidrikohal oleva Isamaa edu Reformierakonna ees on 6,4 protsendipunkti ning sotsiaaldemokraadid jäävad Reformierakonnast 5,8 protsendipunkti kaugusele.
Esikolmikule järgnevad EKRE 13,7 protsendi toetusega ja Keskerakond 13,5 protsendi ning parlamendierakondadest kõige madalama toetusega on Eesti 200 toetusega 3,5 protsenti. EKRE toetus tõusis nädalaga ühe protsendipunkti võrra.
Koalitsioonierakondi toetab kokku 37,7 protsenti ning opositsioonierakondi 53,6 protsenti vastajatest.
Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kaasprofessor Martin Mölder ütles, et erakondade toetustabeli tipus jätkab Isamaa, kelle reiting on pärast põgusat paariprotsendilist langust hetkel mõnevõrra stabiilsemalt natuke enam kui 26 protsendi tasemel.
«Võrreldes eelmise nädalaga on erakonna positsioon natuke nõrgenenud, kuid muutuste tempo ei ole hetkel väga suur. Samas on teisel kohal oleva Reformierakonna toetuse kasv vähemalt praeguseks peatunud. Oravate nelja nädala keskmine toetus on praegu täpselt 20 protsenti ning viimase nädala reiting eraldivõetuna oli 15,8 protsenti. Kui vaadata nende kahe erakonna toetuste muutusi koos, siis vähemalt alates kevadest on need väga selgelt olnud peegelpildis. Isamaa toetuse kasv on käinud koos Reformierakonna toetuse langusega ja vastupidi. Võiks oletada, et need kaks erakond on omavahel toetajaid vahetamas lähtuvalt sellest, kumb parajasti ebakindlale valijale meelepärasem tundub,» märkis ta.
Mölder lisas, et järgmised kolm erakonda - sotsiaaldemokraadid, EKRE ja Keskerakond - püsivad jätkuvalt vägagi üksteise lähedal ning peaaegu võrdsel toetustasemel ning hetkel on kõige paremas positsioonis sotsid, kelle toetus on olnud viimastel nädalatel üldiselt stabiilne.
«Sotsiaaldemokraatide puhul on hiljuti olnud märgata märkimisväärset soolise lõhe kasvamist nende toetuses - erakonna reiting naiste hulgas on hetkel ligi 20 protsenti, samas kui meessoost valijate seas on see vaid napilt enam kui 7 protsenti. Sellisel tasemel erinevust pole erakonna toetusprofiilis varem märgata olnud, kuigi sarnasel tasemel on see sooline lõhe just viimase aasta jooksul olnud ka varem. Erakonnal oleks aeg väikeseks sisekaemuseks – ilmselgelt tehakse praegu midagi, mis on meelepärane naissoost valijatele, kuid samas peletab eemale mehi,» selgitas Mölder.
«Uuel nädalal on tubli sammu ülespoole teinud EKRE, kelle nelja nädala keskmine toetus on 13,7 protseenti ning viimase nädala toetus eraldivõetuna sama kõrge kui Reformierakonnal ehk 15,8 protsenti. Sellega on nad praeguseks praktiliselt samal tasemel kui Keskerakond, kelle positsioon on samuti viimasel nädalal pigem kosunud,» ütles Mölder.
Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 18. novembrist 15. detsembrini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti kodanikku.