Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Starmeriga kohtunud Michal: Eesti saab laiendada Suurbritanniaga koostööd kaitsetööstuses

Copy
Kristen Michal ja Keir Starmer
Kristen Michal ja Keir Starmer Foto: Vabariigi Valitsus

Peaminister Kristen Michal (RE) kohtus teisipäeval Tallinnas Suurbritannia peaministri Keir Starmeriga, kellega koos tõdeti, et kahe riigi kaitsekoostöö jätkub NATO idapiiri kaitsmisel, Ukraina abistamisel ning Eestil on suur potentsiaal laiendada koostööd kaitsetööstuses.

Michali sõnul on Suurbritannia Eesti suurim sõjaline koostööpartner ning ühist koostööd tuleb laiendada kaitsetööstuses. «Eesti on võtnud eesmärgiks kodumaise kaitsetööstuse arendamise, et tugevdada nii oma kaitsevõimet kui aidata ka Ukrainat sõjas Venemaa vastu. Meie kõrgtehnoloogilistel kaitsetööstusettevõtetel on suur potentsiaal teha koostööd Briti ettevõtetega ja loodetavasti on peagi oodata häid uudiseid,» ütles ta.

Arutati sanktsioonide tugevdamist Venemaale. «Venemaa varilaevastikku kuuluvaid aluseid kasutatakse sanktsioonidest kõrvale hoidmiseks. Meie ühine ülesanne on piirata nende laevade liikumist, millega ühtlasi nõrgendame Putini sõjamasinat,» lisas Eesti peaminister.

Michal tõi välja, et Euroopa Liidu ja Suurbritannia suhetes peitub kasutamata potentsiaal. «Eesti ootab Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi suhete ja pragmaatilise koostöö tugevdamist, et kindlustada Euroopa julgeolekut ning toetada reeglitel põhinevat rahvusvahelist korda. Koos saame tugevdada ka Euroopa Liidu ja NATO koostööd. Meil on ka sarnased eesmärgid üleminekul rohelisele energiale,» lisas ta.

Kristen Michal ja Keir Starmer kohtusid julgeolekuvaldkonna tippkohtumise JEF kõrval. JEF on Suurbritannia juhitav kaitsekoostööformaat, kuhu lisaks Eestile kuuluvad Holland, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome, Taani ja Island. Ühenduse moodustavad sarnaselt mõtlevad riigid, mis on valmis panustama kiiresti ja paindlikult erinevatesse operatsioonidesse humanitaarkriisidest kuni konventsionaalse sõjapidamiseni. JEFi raames välja töötatud kriisireageerimismeetmed täiendavad NATO tegevust.

Tagasi üles