Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Eestis elav aktivist: Vene sõdureid ei tohi hukka mõista ja Ukrainat ei peaks relvadega toetama (28)

Copy
Luka Andreev 17. novembril Berliinis Vene lipuga.
Luka Andreev 17. novembril Berliinis Vene lipuga. Foto: Скриншот с видеозаписи

Tallinnas elav Vene aktivist Luka Andreev andis suure intervjuu väljaandele «Novaja Gazeta Euroopa», kus ta püüdis selgitada oma vastuolulisi poliitilisi avaldusi ja väljaastumisi.

16-aastane Venemaa kodanik Luka Andreev, kellel on Eestis elamisluba, sattus skandaali, kui tuli 17. novembril Berliinis Putini-vastaste marsile Venemaa trikolooriga. Korraldajad olid Vene riigisümbolite kasutamise vastu. 

Intervjuus väljaandele «Novaja Gazeta Euroopa» kutsus Andrejev üles alustama kohe rahuläbirääkimisi Venemaaga: «Teisi variante ei ole, sest võitu ei saa olla kummalgi poolel.»

«Kuidas sa aitad Venemaad, kui Ukraina võidab?»

Andreevi arvates peaks Venemaa opositsioon lõpetama Ukraina sõjalise toetamise, loobuma USA rahastusest ja mitte annetama vahendeid Ukraina relvajõududele.

«Abistada tuleb muidugi, aga humanitaarselt! Osta soojendusvahendeid... Inimesed kannatavad, inimesed surevad, nad on hädas. Ma saan väga hästi aru, et need on meie naabrid. Aga ma ei saa usaldada neid poliitikuid, kes [Ukrainat] sõjaliselt aitavad. Näiteks droonide jaoks korjatakse raha. Sellest ei saa ma üldse aru,» ütles Andreev.

«Kuidas saab Venemaa poliitik kutsuda üles või ise aidata Ukraina relvajõude? See on ebaloogiline. Kuidas sa aitad Venemaad, kui Ukraina võidab?» imestas Andreev.

Väljaande korrespondent meenutas Andreevile, et kui Ukraina ei saa relvi enne vaherahu sõlmimist, ei suuda ta end kaitsta ja kaotab, samas kui Venemaa loobub vaherahust ja vallutab lihtsalt selle, mida tahab.

«Ma pole sugugi öelnud, et kutsun üles boikoteerima Euroopa valitsusi, kes on sõja algusest saadik Ukrainat relvastanud. Kuigi me mõistame hästi, et see abi oli väike ja suunatud ainult sellele, et Ukraina ei alistuks, mitte et ta saaks oma okupeeritud territooriume tagasi võtta,» selgitas aktivist.

Vene okupante hukka mõista ei tohi

Aktivisti arvates sunnib venelasi sõda toetama propaganda ning sõjategevuses osalema ja ukrainlasi tapma vaesus.

«Meie kaasmaalased toetavad sõda propaganda tõttu – see on väga kurb. Ma arvan, et selliste inimeste suhtes tuleks üles näidata kaastunnet ja mõistmist, mitte püüda neid endast võõrandada. Pealegi näeme, et toetus sõjale ei ole nii suur, kui Vene propaganda väidab, ning neid, kes on rahuläbirääkimiste poolt, on Venemaal praegu väga suur protsent,» ütles aktivist, täpsustamata, millistele andmetele ta tugineb ja kui suur protsent see on.

«Mis puudutab neid, kes lähevad sõtta raha pärast, siis vaadake, milline on palk provintsis. See on kohutav. Kuidas nii elada? Nad on teinud kohutava vea. Vene rahvas on siiski valdavalt õigeusklik, seega arvan, et tuleb näidata üles kaastunnet ja mõistmist. Me võime püüda neid ümber veenda ja selgitada, et see on viga, aga hukka mõista ei tohi,» ütles Andreev.

«Neid tuleb päästa, tuleb teha nii, et nad saaksid naasta koju oma perede juurde, kes neid ootavad,» usub noor aktivist. «Ma kutsun üles lõpetama sõda, et need inimesed saaksid koju tagasi.»

Vene opositsioon ja välisraha

Andreev on aktiivselt Venemaa opositsiooniliste organisatsioonide vastu, mis saavad rahalist abi lääne fondidelt. «Kui poliitik võtab raha välisriigilt, näiteks USA riigidepartemangult, siis võib see rahastuse kaudu oma huve esindada. On teooriaid, et neile antakse juhiseid, mida võib ja mida ei või öelda,» arutles Andreev.

Väljaande korrespondendi küsimusele, kuidas saab Venemaa opositsioon välismaal tegutseda, vastas Andreev: «See on väga keeruline küsimus, kust poliitik peaks raha saama. Aga välisriikidelt raha võtmine on lubamatu. Sellisel juhul oli Vladimir Putinil õigus, kui ta kuulutas kõik välisagentideks.»

Aktivisti arvates peavad Venemaa opositsiooniliidrid praegu rääkima nende inimestega ja pöörduma nende poole vähemalt. «Seda ei ole tehtud. Isegi katseid pole.»

«Kui need inimesed tahavad võimule saada, peavad nad mõtlema, kuidas seda teha. Seda ei juhtu, kui pole rahva toetust, ja milline on rahva toetus, kui Hodorkovski ütleb, et kõik venelased vastutavad sõja eest?» küsib Andreev.

«Osa minu rahvuslikust identiteedist»

Novembris kirjutas Rus.Postimees, et aktivist Luka Andreev tekitas skandaali Vene opositsiooni meeleavaldusel Berliinis, ilmudes sinna Vene trikolooriga, kuigi korraldajad ei tahtnud üritusel näha Venemaa lippe.

Andreevilt võeti Berliinis Vene lipp ära. Oma osalemist meeleavaldusel ja sellega seotud skandaali kajastas ta kõigi detailide, fotode ja videotega. Oma blogipostitused pealkirjastas ta «Luka seiklused». 16-aastane aktivist reisib mööda Euroopat, osaledes opositsiooniüritustel, kus ta tekitab konflikte «mittepatriootlike opositsionääridega».

Intervjuus «Novaja Gazeta Euroopale» ütles Andreev, et tema väljaastumine Berliini meeleavaldusel ei olnud provokatsioon. «See on osa minu rahvuslikust identiteedist. Ja mulle on ebameeldiv, kui seda püütakse minult ära võtta. Vaidlus lipu üle ei ole ainult sümboli vaidlus, kuigi sümbolid on inimestele väga tähtsad. See on põhimõtteline arutelu: kas me oleme siin Putini vastu ükskõik mis hinnaga või oleme siin Venemaa poolt?» 

«Oma lipust loobudes distantseerute oma riigist, teie riik muutub teile... ebameeldivaks, justkui. Oma riigist loobumine on mulle äärmiselt võõras,» leiab Andreev.

Loe intervjuud täies mahus «Novaja Gazeta Euroopa» portaalis vene keeles.

Tagasi üles