Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Põhiseaduskomisjon arutab avalikel istungitel valimisõiguse piiramist

Copy
Põhiseaduskomisjon arutab avalikel istungitel valimisõiguse piiramist. Foto on illustratiivne.
Põhiseaduskomisjon arutab avalikel istungitel valimisõiguse piiramist. Foto on illustratiivne. Foto: Arvo Meeks

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutab teisipäeva ja neljapäeval avalikul istungil esimese lugemise läbinud põhiseadust muutvat eelnõu, millega soovitakse piirata Eestis elavate kolmandate riikide kodanike valimisõigust kohalikel valimistel.

Põhiseaduskomisjoni esimees Hendrik Johannes Terras (Eesti 200) rääkis, et jätkab komisjon eelnõu esimese ja teise lugemise vahel avalike istungite korraldamist, et kaasata avatud arutellu õiguseksperdid, Põhiseaduse Assamblee liikmed ja valitsusasutuste esindajad ning muudatus eri vaatenurkadest läbi rääkida.

«Tänasel avalikul arutelul selgitavad oma seisukohti justiits- ja digiminister, riigiõiguse eksperdid ja valimiste korraldajad. Neljapäeval jätkame arutelu Põhiseaduse Assamblee esindajate ja politoloogidega,» ütles ta.

Põhiseaduskomisjoni tänasele avalikule arutelule on kutsutud justiits- ja digiminister Liisa Pakosta (Eesti 200), Tartu Ülikooli riigiõiguse lektor Aaro Mõttus, justiitsministeeriumi avaliku õiguse talituse juhataja Illimar Pärnamägi ja nõunik Mariko Jõeorg-Jurtšenko, riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni valdkonna juht Priit Talv ja valitsuse kommunikatsioonibüroo nõunik Kristi Anniste ning riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe.

Komisjoni neljapäevasele arutelule on kutsutud Põhiseaduse Assamblee liige Kalle Jürgenson ja ekspertkomisjoni esimees Jüri Raidla, Tartu Ülikooli politoloogia kaasprofessor Martin Mölder ning Tallinna Ülikooli võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saarts.

Mõlemat avalikku istungit saab jälgida otsepildis riigikogu veebilehel.

Varem on põhiseaduskomisjon valimisõiguse piiramist arutanud kolmel avalikul istungil, kus on osalenud Põhiseaduse Assamblee liikmed Liia Hänni ja Jüri Adams ning justiitsministeeriumi, siseministeeriumi ja õiguskantsleri kantselei esindajad. Esmaspäeval arutas komisjon muudatust kinnisel istungil siseministeeriumi ja kaitsepolitseiameti esindajatega.

Järgmised kohalike volikogude valimised toimuvad Eestis tuleva aasta 19. oktoobril.

Riigikogu 61 liikme algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu (536 SE) kohaselt saavad kohalike volikogude valimistel osaleda Eesti kodanikud ja kodakondsuseta elanikud, samuti Euroopa Liidu ja NATO riikide kodanikud. Eelnõu näeb ette, et kodakondsuseta inimeste ja hääleõiguslike välismaalaste valimisnimekirjadesse kandmise tingimused ja kord sätestatakse seadusega.

Praegu saavad lisaks Eesti ja ELi kodanikele kohalikel valimistel osaleda ka Eestis pikaajalise elamisloa või alalise elamisõiguse alusel elavad välismaalased, kes on valimispäevaks saanud 16-aastaseks ning kelle püsiv elukoht asub vastavas vallas või linnas.

Eelnõu algatajate sõnul annab muudatus hääleõiguse Eesti riigiga demokraatlikke väärtusi jagavatele ja kattuvaid julgeolekuhuve omavate riikide kodanikele ning Eestis elavatele kodakondsuseta inimestele, kel ei ole ühegi teise riigiga lojaalsus- ega muid kohustusi.

Riigikogu arutab põhiseadust muutvat eelnõu kolmel lugemisel, kusjuures esimese ja teise lugemise vahele peab jääma vähemalt kolm kuud ning teise ja kolmanda lugemise vahele vähemalt üks kuu. Esimese lugemise läbis eelnõu 20. novembril ning sellele saab muudatusettepanekuid esitada 20. jaanuarini. Põhiseaduse muutmise viis otsustatakse kolmandal lugemisel.

Tagasi üles