Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
Saada vihje

VIDEO JA FOTOD Kohus mõistis ärimees Vjatšeslav Leedo tingimisi vangi

Copy

Pärnu maakohus kuulutas teisipäeval Saaremaa ärimehe Vjatšeslav Leedo süüdi Saaremaa Laevakompanii tühjakskantimises ja ettevõtte maksejõuetuse põhjustamises ning karistas teda kahe ja poole aasta pikkuse tingimisi vangistusega. Leedo ei pea vangi minema, kui ta ei pane nelja aasta pikkuse katseaja jooksul uut kuritegu.

Kohus tunnistas Saaremaa Laevakompanii maksejõuetuse põhjustamises või sellele kaasa aitamises süüdi ka Saaremaa Laevakompanii endised juhid.

Saaremaa Laevakompanii juhatusse kuulunud Tõnis Rihvkile mõistis kohus karistuseks kaks aastat ja kuus kuud vangistust tingimisi nelja-aastase katseajaga.

Tehingute ajal ettevõtte nõukogu liige olnud Lennart Viikmaale mõistis kohus karistuseks aasta ja kuus kuud vangistust tingimisi kolmeaastase katseajaga.

Saaremaa Laevakompanii endisele raamatupidajale ja juhatuse liikmele Grete Kundratsile mõistis kohus karistuseks aasta ja kolm kuud tingimisi vangistust 2,5-aastase katseajaga. Kundratsi mõistis kohus ühtlasi süüdi dokumendi võltsimises.

Holostovi Kinnisvarahalduse ASi tunnistas kohus juriidilise isikuna süüdi ja mõistis talle  rahalise karistuse 250 000 eurot kaheaastase katseajaga.

Kohus rahuldas ka OÜ Reyna Trade tsiviilhagi ja mõistis Leedolt, Rihvkilt ja Viikmaalt solidaarselt ettevõttele välja 314 338 eurot. Sellele lisandub viivis, mis oli eelmise aasta novembri seisuga 91 574 eurot. Sellele lisandub veel viivis, mida arvestatakse alates mullu novembrist kuni põhinõude täitmiseni vastavalt seadusele.

Holostovi Kinnisvarahalduselt konfiskeeris kohus kriminaaltuluna 4,1 miljonit eurot, mille ettevõte peab tasuma kolme kuu jooksul pärast kohtuotsuse jõustumisest.

Leedo, Rihvk, Kundrats ja Holostovi Kinnisvarahaldus peavad tasuma menetluskuludena 6197,15 eurot ja Viikmaa 18 462,20 eurot.

Septembris kohtuvaidluste käigus nõudis prokurör Leedole karistuseks kolmeaastast reaalset vangistust, laevakompanii juhatuse liikmele Tõnis Rihvkile taotles prokurör samuti kolmeaastast vangistust. Tehingute ajal ettevõtte nõukogu liikmeks olnud Lennart Viikmaale nõudis prokurör kahe aasta pikkust vangistust ning ettevõtte raamatupidajale ja endise juhatuse liikmele Grete Kundratsile aasta ja kaheksa kuu pikkust tingimisi vangistust kaheaastase katseajaga. Juriidilise isikuna kohtu all olevale Leedo firmale Holostovi Kinnisvarahalduse AS nõudis prokurör 250 000 euro suurust rahalist karistust.​

Prokurör otsusega rahul

Majandus- ja korruptsioonikuritegude ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kaido Tuulemäe ütles otsuse kuulutamise järel Postimehele, et on otsusega rahul, kuna tuli süüdimõistev otsus. Kas on põhjust midagi edasi kaevata, selgub prokuröri sõnul pärast motiveeritud kohtuotsusega tutvumist. Motiveeritud otsuse avaldab kohus 7. veebruaril.

Ühtegi süüdistatavat kohtuotsuse kuulutamisel kohal ei olnud.

Tuulemäe rääkis, et tegemist oli pika ja mahuka kohtumenetlusega, mistõttu on prokuratuuril hea meel, et tänase Pärnu maakohtu otsusega jõuti esimese vaheetapini õigusselguse loomisel.

«Kohus nõustus süüdistuses esitatud seisukohtadega ja andis otsuses mõista, et äritegevusest tulenevaid probleeme ei saa lahendada varadega skeemitades ja tahtlikult äriühingu varalist seisu kahjustades. Lisaks on oluline, et kohus mõistis süüdistatavatelt välja kriminaaltulu, mille tasumine on tagatud ligikaudu 800 000 euro ulatuses kohtueelse menetluse käigus arestitud varadega,» ütles Tuulemäe.

Tema sõnul on tähtis, et kuigi igal äriühingul on omanik, ei tähenda see, et äriühingu tegelikud kasusaajad võivad probleemide tekkides lihtsalt enda loodud juriidilise isiku ehk ettevõtte varasid liigutada nii, nagu see omanikule on soodsam. «Nii nägi prokuratuuri esitatud tõendeid tervikuna analüüsinud kohus, et tõstes Saaremaa Laevakompanii varasid teise ettevõtte varade bilanssi kahjustasid süüdistatavad teadlikult laevafirma majanduslikke huve,» ütles Tuulemäe.

Tuulemäe sõnul saadab tänane kohtuotsus loodetavasti ka laiema sõnumi ja näitab, et riik seisab ettevõtete huvide eest. «Seda isegi juhul, kui selle loojad ja juhid panevad äriühingu huvid tahaplaanile.»

Vanemprokurör lisas, et siiski on tegemist alles esimese astme kohtu lahendiga, millele järgnevad vaidlused kõrgemates kohtuastmetes.​

Kaitsja kaebab otsuse edasi

Vjatšeslav Leedo kaitsja ja Holostovi Kinnisvarahalduse ASi asenduskaitsja vandeadvokaat Elmer Muna ütles Postimehele, et ta kaebab Pärnu maakohtu tänase otsuse kindlasti edasi.

«Jätkame võitlust Vjatšeslav Leedo ja Holostovi Kinnisvarahalduse õigeksmõistva kohtuotsuse nimel,» ütles Muna.

Milles süüdistus seisneb?

Prokuratuur heidab endisele Saaremaa Laevakompanii nõukogu esimehele Vjatšeslav Leedole ning teistele süüdistatavatele ette, et oma 2016. aastal alanud tegevustega kahjustasid nad teadlikult ja oluliselt Saaremaa Laevakompanii varalist seisundit.

Süüdistuse järgi viidi SLKst 2016. aasta alguses välja kõigepealt neli miljonit eurot, kui SLK omandas AS Holostov Kinnisvarahalduse aktsiad, mille eest maksis enam kui viis miljonit eurot, kuid mille õiglane hind oli ligikaudu miljon.

Sama aasta suvel asutas SLK neli uut osaühingut, kellele võõrandas enda omandis olnud neli parvlaeva, misjärel müüdi need neli osaühingut täies ulatuses Holostov Kinnisvarahalduse kontrolli all ettevõttele. Süüdistuse järgi ei olnud need tehingud SLK-le majanduslikult otstarbekad ega vajalikud ning kahjustasid taas SLK varalist seisundit.

Järgnevalt heidetakse süüdistuses ette, et 2018. aasta alguses korraldas Leedo uue ning tema kontrolli all osaühingu loomise, mille kasuks panditi SLK omanduses Holostovi Kinnisvarahalduse aktsiad. Seejuures anti loodud osaühingule õigus panditud aktsiad ka võõrandada. Aktsiate selliselt pantimine ei ole süüdistuse kohaselt SLK huvides ning selle eesmärgiks oli süüdistuse kohaselt raskendada SLK pankroti korral võlausaldajate nõuete tagamist.

Viimaseks on süüdistus esitatud selles, et Vjatšeslav Leedo heakskiidul võltsiti 2018. aasta kevadel 2006. aasta kuupäevaga garantiikiri, mille kohaselt andis SLK ASile Saare Finants (Holostov Kinnisvarahaldus on selle ASi õigusjärglane) kohustuste täitmiseks OÜ Narva-Line ees garantii summas 300 miljonit krooni. Seejärel kasutas Holostovi Kinnisvarahaldus võltsitud garantiikirja, et esitada hagiavaldus SLK vastu, mille maakohus rahuldas ning mõistis SLK-lt välja 18,9 miljonit eurot.

Kaitsja taotles õigeksmõistmist

Leedo kaitsja vandeadvokaat Elmer Muna ütles kohtuvaidlusel, et Leedo süü ei ole kohtumenetluses tõendamist leidnud ning tema kaitsealune tuleb õigeks mõista.

Leedo ise viitas tänavu mais Pärnu maakohtus ristküsitlusel, et kogu kriminaalasja taga on tema kunagine äripartner laevandusäris Olev Miil, kes ei olnud rahul äri lõpetamise tingimustega ning tahtis temalt pärast mandri ja suursaarte vahelise laevanduslepingu lõppemist rohkem raha saada.

Samale asjale viitas kohtuvaidlustes ka Leedo kaitsja Muna, kes meenutas Saaremaa Laevakompanii pankrotihalduri Veli Kraavi kohtus antud ütlusi.

«Kui Kraavilt küsiti kohtus, kuidas Saaremaa Laevakompanii pankrotimenetlus kulges, vastas Kraavi, et oli aru saada, et tegemist on lihtsalt kahe mehe vahelise tüliga,» meenutas Muna. Ta meenutas ka, et Kraavi sõnul vaikis Miil maha Saaremaa Laevakompanii äripartnerite vahel laevaäri lõppemisel sõlmitud ärist lahkumise kokkulepe «Release agreement», millega nõuetest loobuti.

Tagasi üles