Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071
Saada vihje

Ühendekspeditsioonivägi – kaitseallianss, mis lubab NATO-sugusel monstrumil lihaseid soojendada (6)

Copy
JEF on see koht, kus Eesti saab lähemate liitlastega mängida stsenaariumid läbi enne, kui suure jõujuurika ehk NATO kusagilt püsti ajame. Pildil Eesti mereväe, õhuväe ja ühendekspeditsiooniväe koostööharjutus 2023. aasta oktoobris.
JEF on see koht, kus Eesti saab lähemate liitlastega mängida stsenaariumid läbi enne, kui suure jõujuurika ehk NATO kusagilt püsti ajame. Pildil Eesti mereväe, õhuväe ja ühendekspeditsiooniväe koostööharjutus 2023. aasta oktoobris. Foto: Eesti Kaitsevägi

Detsembri keskel võõrustab Tallinn brittide vaimulapse, kümne riigi kaitsekoostööformaadi Ühendekspeditsiooniväe (JEF) tippkohtumist. Postimees uuris tippkaitseväelastelt, mis asi see JEF on ja ega see ometi NATOt dubleeri või sellega suisa konkureerima hakka.

Iseenesest põhjuseid vähemalt teoreetilisel, mõttemängude tasandil küsida, kas JEF dubleerib NATOt või konkureerib sellega, mõni ikka leidub: 2017. aastal liitusid JEFi-ga Soome ja Rootsi, kes veel tol hetkel ei olnud NATO liikmed, seega polnud kahe alliansi liikmeskonna vahel täielikku kattuvust. Euroopa Liidu armee tulevikuidee puhul on kardetud, et ega see äkki NATOga konkureeri ja seega võiks sama kõhklus laieneda ka JEFile. Kaitseuuringute Keskuse teadur Tony Lawrence leidis novembrikuises tekstis, et paljude võimaluste kõrval, mida JEF pakub, toob see ka kaasa omad riskid. «Üks ilmne (risk) on, et NATOst eraldi seisev julgeolekustruktuur võib päädida võitlusega ressursside nimel, julgeolekukokkulepete killustumise ja dubleerimisega,» kirjutas Lawrence.

Tagasi üles