Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Peapiiskop Urmas Viilma: kanooniline lõhe suurendab lõhet inimeste vahel (2)

Copy
Peapiiskop Urmas Viilma.
Peapiiskop Urmas Viilma. Foto: Marko Saarm

Vabaduse eest seismine ja vabaduse hoidmine on muutnud aktuaalseks küsimuse usuvabaduse tegelikust olukorrast ilmalikus riigis, kirjutas peapiiskop Urmas Viilma esimese advendi ja kirikuaasta alguse tervituses.

Viilma meenutas lõppenud kirikuaastat. Tema sõnutsi tegi EELK Kirikukogu ajalugu, kui otsustas taastada peaaegu endisel moel Eesti- ja Liivimaa reformatsioonieelse kirikliku jaotuse.

2024. aastast jaguneb Eesti luteri kirik territoriaalselt neljaks piiskopkonnaks: Tallinna, Põhja-Eesti, Saare-Lääne ja Lõuna-Eesti piiskopkonnaks.

«Tahan loota, et see lähendab ja koondab inimesi senisest enam ning kirik jõuab kogudustele ja liikmetele lähemale. Aeg annab arutust, kas see samm ühendab meie harali vajuvat kirikut senisest rohkem,» sõnas Viilma.

Kirikujuht tõi välja, et 2025. aastal langevad üle pika aja Kristuse ülestõusmispühad nii ida- kui ka läänekirikus samale ajale.

«See on võimalus koostöötahte ja osaduse rõhutamiseks ning ligimesearmastuse väljendamiseks. Eriti oluline on see Eestimaal, kus maailmavaateline ja kanooniline lõhe ei kulge enam teineteisest kaugel asuvate patriarhide vahel, vaid on süvenemas Maarjamaa (õige)usklike, nagu ka keele- ja rahvusrühmade vahel. Vabaduse eest seismine ja vabaduse hoidmine on muutnud aktuaalseks küsimuse usuvabaduse tegelikust olukorrast ilmalikus riigis,» ütles Viilma.

Esimese advendi tervituses tõi ta välja ka selle, et kõik maailma paigad ei naudi sel aastal jõulurahu.

«Kui vaatame möödunule tagasi, tuleb kurbusega tõdeda, et ka lõppenud aastal on olnud maailmas paiku, kuhu jõulurahu sel aastal ei ulatu ega saabu. Seni, kuni inimkonnast keegi kannatab, ei saa teised olla lõplikult muretud ja õnnelikud,» lausus Viilma

Peapiiskop lisas, et Ukraina rahvas seisab silmitsi juba kolmandate sõjaaegsete jõulupühadega. «Rahu, isegi jõulurahu ei ole. Ka seal, kus jõululaps Jeesus sündis ja külast külasse rännates rahusõnumit kuulutas, pole rahu, Kõrge müüriga ümbritsetud Petlemmas oodatakse erilise igatsusega, et inglite laul «Au olgu Jumalale kõrges ja maa peal rahu, inimestest hea meel!» võiks saada tõeks ka Jeesuse sünnilinnas,» kirjutas ta. ​

Täna tähistatakse esimest adventi, mil pühitsetakse kirikuaasta ja Kristuse tuleku ootuse algust. Advendiaeg kestab neljandast pühapäevast enne jõule kuni jõuludeni.

Tagasi üles