Piiblitekstide päritolu on pikalt paelunud nii teadlasi kui ka usklikke, pakkudes teadmisi usust, ajaloost ja inimloomusest. Selle mõistatuse eri tahke uuritakse süvitsi kolmes dokumentaalfilmis: „Kes kirjutas uue testamendi?“, „Kes kirjutas piibli?“ ja „Jeesuse perekonnasaladused“. Kõik kolm dokumentaalfilmi esilinastuvad Viasat History kanalil 2., 3. ja 4. detsembril. Arheoloogilistele avastustele, tekstianalüüsile ja tippteadusele tuginedes seatakse dokumentaalfilmides kahtluse alla traditsioonilised arusaamad ja antakse põhjust uuteks aruteludeks.
Piiblilt ja uuelt testamendilt kergitatakse saladusloori: pilk kolmele rabavale dokumentaalfilmile
„Jeesuse perekonnasaladused“
Esimeses dokumentaalfilmis „Jeesuse perekonnasaladused“ lahatakse kristluse üht vastuolulisimat teemat, milleks on Jeesuse isiklik elu. Filmis uuritakse jahmatavaid ajalookilde, näiteks 2012. aastal leitud papüürust, millel on Jeesuse sõnad „Minu naine ...“, ja Briti Raamatukogus 2014. aastal päevavalgele tulnud käsikirja, mis viitab abielusuhtele Maarja Magdaleenaga.
Teadusanalüüsi ja ajalookonteksti põhjal uuritakse, kas need tekstid võivad vihjata Jeesuse pereelule. Kuigi usujuhid sageli eiravad neid leide, tõstatavad tõendid mõtlemapanevaid küsimusi. Dokumentaalfilmis saab sõna teoloog Sylvaine Landrivon, kes ütleb: „Osa meist tahaks väga uskuda Jeesuse inimlikkust – seda, et tal oli naine ja elu nagu meil kõigil.“
Dokumentaalfilmi liikuv graafika, mis teeb ajaloo ülevaated visuaalselt kaasahaaravaks, loob üksikasjaliku pildi apokrüüfilistest säilmetest, sealhulgas hiljuti avastatud hauakambritest ja raidkirjadest.
„Kes kirjutas uue testamendi?“
Selles dokumentaalfilmis lähenetakse kriitiliselt ristiusu põhiteksti päritolule. Esitatakse provokatiivseid küsimusi: kas evangelistid ja apostlid olid uue testamendi tegelikud autorid või kirjutasid selle hilisemad kogukonnad?
Piibliuuringute asjatundjad ja arheoloogid tutvustavad vaatajatele muistseid käsikirju ja ajalookonteksti. Keeleteaduslik analüüs heidab valgust autorite kõneldud keeltele, viidates suulise pärimuse ja kirjalike materjalide keerulisele kogumile. Filmi režissöör Jérôme Prieur mainib: „Usklikud või mitte – kui nendesse tekstidesse süveneme, oleme rabatud.“
Uurides, milliste tekstide sidumise ja toimetamise tulemusena valmis sajandite jooksul nüüdisaegne uus testament, tuuakse dokumentaalfilmis esile pühakuks kuulutamise keerukus.
„Kes kirjutas piibli?“
Dokumentaalfilm keskendub piiblile laiemalt, tuginedes 1947. aastal avastatud Surnumere kirjarullidele, mis mõjutasid seniseid tõekspidamisi. Need muistsed käsikirjad, mis kirjeldasid põgusalt varajasi juudi traditsioone ja teksti arengut, tõid piibliõpetusse suuri muutusi.
Filmis kasutatakse tänapäevaseid vahendeid, nagu radiosüsiniku meetod ja paleograafia, mille kaudu jõutakse lähemale autori isikule. Piibliuurija ja teoloog Jean-Sébastien Rey selgitab: „Me ei tea kedagi, kes oleks hakanud kirjutama 1. Moosese raamatut, lõpetanud selle punktiga ja öelnud, et nüüd on kõik – 1. Moosese raamat on valmis. Vanaajal ei olnud selline olukord võimalik.“
Uurimaks kirjutiste tagamaid, tõstetakse filmis esile nende mõju ühiskonnaseaduste, moraalikoodeksite ja vaimsete uskumuste kujundamisele. Selle filmi ja „Kes kirjutas uue testamendi?“ vahel leiab kattuvusi, eriti aruteludes suulise pärimuse mõju kohta lõpptekstile.
Need dokumentaalfilmid tuletavad meile meelde, et piibel ja uus testament ei ole üksnes usutekstid, vaid ka kultuuriobjektid, mis peegeldavad inimeste loovust, vaimsust ja pingutusi. Hoolimata sellest, kas olete usklik, skeptik või lihtsalt uudishimulik, viivad filmid teid mõtlemapanevale teekonnale, kus otsitakse vastuseid kuulsa pühakirja mõistatustele.
„Jeesuse perekonnasaladused“ esilinastub esmaspäeval, 2. detsembril kell 21.00, „Kes kirjutas uue testamendi?“ esilinastub teisipäeval, 3. detsembril kell 21.00 ja „Kes kirjutas piibli?“ esilinastub kolmapäeval, 4. detsembril kell 21.00.