Artur Friedrich Roopalu, soomepoiss ja erakordse eluteega mees, saadeti 99-aastaselt viimsele teekonnale sõjaväeliste austusavalduste saatel.
Viimane Eestis elanud soomepoiss Artur Roopalu saadeti viimsele teekonnale (2)
Artur Friedrich Roopalu sündis 4. veebruaril 1925 Harjumaal, Triigi vallas, Triigi külas. Ta õppis Tallinnas kaubanduskoolis. Teise maailmasõja ajal teenis ta poolteist aastat Saksa sõjaväes, viibides väljaõppel Fürstenbergis SD koolis ning idarindel.
Hiljem läks ta Soome ja astus jaanuaris 1944 Soome armeesse. Seal osales ta väljaõppel Taavettis ja Jalkalas 200. jalaväerügemendi 3. pataljonis. Jalkala plahvatuses 17. aprillil sai ta vigastada. Ta võitles tõrjelahingutes Viiburi lahel ja Vuoksil ning naasis Eestisse 19. augustil, osaledes Tartu rindelahingutes.
Novembris 1944 arreteeriti Artur Roopalu Nõukogude võimude poolt. Ta viibis kolm aastat Kolõma vangilaagris Magadani oblastis. 6. märtsil 1952 arreteeriti ta uuesti ja mõisteti 25 aastaks vangistusse. Ta vabanes 1954. aastal Petšora vangilaagrist Komi ANSV-s.
Pärast vangilaagrist vabanemist töötas ta Tallinnas esmalt maalrina ja hiljem ehitusbrigadirina. Samuti oli ta šveitser restoranides Szolnok ja Kännu Kukk. 2015. aastal autasustati teda Soome Valge Roosi I klassi medaliga.
Artur Roopalu suri Tallinnas 99 aasta, 9 kuu ja 9 päeva vanusena. Tema ärasaatmine toimus 23. novembril Liiva krematooriumis. Soome suursaadik Vesa Vasara avaldas kaastunnet perekonnale ja lähedastele ning luges ette Soome Vabariigi presidendi Alexander Stubbi kaastundeavalduse. President Stubb avaldas kaastundeavalduse ka oma Facebooki lehel. Soome kaitseatašee Heikki Lamminen luges ette Soome kaitseministri Antti Häkkäneni ja Soome kaitseväe juhataja kindral Janne Jaakkola kaastundeavalduse.
Kaitseliidu ülem kindralmajor Ilmar Tamm rõhutas oma järelehüüdes, et soomepoisid on olnud talle suureks innustuseks, eriti tema õpingute ajal Soome Maakaitsekõrgkoolis 1992. aastal, ning rõhutas, et soomepoiste mälestust tuleb väärikalt hoida.
Artur Roopalu auks rivistati üles Vahipataljoni auvahtkond ning ta saadeti viimsele teekonnale sõjaväeliste austusavalduste saatel. Tänapäeval elavad veel kolm soomepoissi Kanadas ja üks Rootsis.