Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Eesti interneti nähtamatud niidid: kui kindel on meie ühendus välismaailmaga?

Copy
Kahtlusalune Hiina puistlastilaev Yi Peng 3 seisis 20. novembril ankrus Taani väinades ja seda jälgisid Taani mereväe patrull-laevad. Soome ja Rootsi alustasid uurimist kahe katkenud merealuse ühenduse sabotaaži kahtluse kohta, kuna just see laev oli mõlemas katkestuskohas.
Kahtlusalune Hiina puistlastilaev Yi Peng 3 seisis 20. novembril ankrus Taani väinades ja seda jälgisid Taani mereväe patrull-laevad. Soome ja Rootsi alustasid uurimist kahe katkenud merealuse ühenduse sabotaaži kahtluse kohta, kuna just see laev oli mõlemas katkestuskohas. Foto: MIKKEL BERG PEDERSEN

Maailma seovad nähtamatud võrguniidid, mis jooksevad mööda merepõhja. Viimase ajani mõtlesid küllap vaid asjatundjad, kui õrnad on need merealused kaablid – nende taha võivad takerduda laevade ankrud ja kalurite traalid. Kas me oleme selliste rikete ees kaitsetud?

Merekaablite purunemine või lõhkumine on mereõiguse ekspertide sõnul keeruline juhtum. Ükski kõrvaltvaataja ei suuda hinnata, kas laevalt lasti ankur kogemata «õiges» kohas vette või on tegu hoopis hoolega ette valmistatud manöövriga hübriidsõjas.

Isegi 1959. aastal, kui Atlandi ookeanil tabati Nõukogude Liidu kalalaev Novorossiisk nii-öelda teolt, sidekaabli jupid pardal, pääsesid nad suhteliselt puhtalt. Meeskond väitis, et kaabel takerdus traalivõrku ja tuli katki lõigata.

Tagasi üles