Tallinna 2025. aasta eelarve keskendub linnaplaneerimises 15 minuti linna põhimõtetele ning teenuste ruumilise paiknemise analüüsile.
Tallinn keskendub 15 minuti linna ja hea elukeskkonna arendamisele (1)
See võimaldab tõhusamalt kavandada näiteks uusi lasteaedu, koole või ka eakatele suunatud teenuseid, parandades nende kättesaadavust ja vastavust kogukondade vajadustele.
Linnaplaneerimise valdkonna tegevuskuludeks on järgmise aasta eelarve eelnõus planeeritud 6,1 miljonit eurot. Peamised fookused on Tallinna ruumilise tervikpildi kujundamine üldplaneeringutega, linnaregiooni keskuste, sealhulgas liikuvuskeskuste, arengu suunamine ja tänavaruumi arendamine kvaliteetseks avalikuks ruumiks.
Linnaplaneerimise valdkonna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on Tallinnas on paljud igapäevateenused inimestele 15-minutilise jalgsiteekonna kaugusel, kuid arenguruumi on nende teekondade kavandamisel.
«Lisaks paremale arusaamisele teenuste planeerimisest on ameti eesmärk luua võrdsed võimalused kõigile ruumikasutajatele. See eesmärk on tihti seotud näiteks sellega, kuidas siduda arendused ühistranspordi kättesaadavusega või kuidas kavandada enam jala liikumist soodustavat linnaruumi. Mistõttu jätkame ka 2025. aastal 15 minuti linna põhimõtete rakendamist, mitmed tänavad saavad uue ja hoopis inimkesksema kuue ning liigume edasi suurte oluliste taristuinvesteeringutega, nagu näiteks Liivalaia tramm Kristiine keskuseni või Kristiine ühistranspordi sõlmjaam,» rääkis Lippus.
Oluliste tegevustena on järgmiseks aastaks kavandatud Põhja-Tallinna üldplaneeringu vastuvõtmisjärgne avalikustamine ning planeeringulahenduse täpsustamine. Jätkub Kesklinna üldplaneeringu koostamine ning algab ülelinnalise üldplaneeringu ehk Tallinna ruumilise visiooni mõtestamine.
Läbi viiakse Rävala puiestee maastikuarhitektuurikonkurss ning Tallinna Avatud Hoidla, Varraku ujula, Kalamaja põhikooli juurdeehituse ja Martsa põhikooli arhitektuurikonkursid.
Järgmisel aastal valmib ka Kristiine multimodaalse sõlmjaama ruumiline visioon. Samuti on järgmisel aastal plaan koostada Pikaliiva, Veerenni ja Lepiku lasteaedade detailplaneeringud, samuti Pae tänava spordihoone detailplaneering.
Linnaplaneerimise valdkonna eesmärk on tõsta Tallinna ruumilise keskkonna kvaliteeti ning seeläbi parandada linna elukeskkonna kvaliteeti ja konkurentsivõimet. Selle saavutamiseks lähtutakse arengustrateegiast «Tallinn 2035» ja Euroopa Uue Bauhausi ruumikvaliteedi põhimõtetest.
Peamised ülesanded on linna arengu, planeerimise ja taristu ühtse strateegia loomine, vajalike planeeringute koostamine ja nende rakendamise jälgimine.
Tallinna 2025. aasta linnaeelarve peab heaks kiitma linnavolikogu. Volikogule esitatud linnaeelarve eelnõu on kogumahuga 1,29 miljardit eurot, mis on 69,9 miljonit eurot ehk 5,7 protsenti enam kui 2024. aasta täpsustatud eelarves.
Tegevuskuludeks on eelarves kavandatud kokku 1,03 miljardit eurot ning investeerimistegevuseks on eelnõus ette nähtud 250 miljonit eurot. Tulude üldmahuks kavandatakse 1,1 miljardit eurot.