Riigikogu põhiseaduskomisjon, kultuurikomisjon ja sotsiaalkomisjon peavad täna ühise avaliku istungi, et arutada Eesti kodanikuühiskonna arengut ja demokraatia olukorda ning otsedemokraatia võimalusi.
JÄRELVAADATAV ⟩ Komisjonid võtavad luubi alla kodanikuühiskonna ja demokraatia olukorra
Komisjonide ühise avaliku istungi avab põhiseaduskomisjoni esimees Hendrik Johannes Terras (Eesti 200). Tema sõnutsi soovivad Eesti inimesed üha enam oma elukeskkonna arengus kaasa rääkida.
«Avalikul istungil arutame koos ekspertidega, millises seisus on Eesti kodanikuühiskond ja demokraatia ning milliseid võimalusi pakub elanike paremaks kaasamiseks otsedemokraatia, eelkõige kollektiivsete pöördumiste esitamise võimalus, mille seadustamisest täitus tänavu kümme aastat,» ütles Terras.
Siseminister Lauri Läänemets (SDE) räägib kodanikuühiskonna arengust ja väljakutsetest.
Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson käsitleb demokraatia tervist, usalduse vähenemist ja polariseerumist ühiskonnas ning otsedemokraatia võimalusi.
Kollektiivsete pöördumise õigusest kui osalusdemokraatia vormist, sealhulgas kollektiivsete pöördumiste kasutamisel ja rakendamisel ilmnenud takistustest kõneleb istungil Tallinna tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi teadmussiirde juht, avaliku halduse ekspert ja Eesti Koostöö Kogu nõukogu aseesimees Külli Taro.
Kolme komisjoni avalik istung toimub kell 11–13 riigikogu konverentsisaalis. Arutelu saab otsepildis jälgida ka Postimehe portaalist.
Avaliku istungi jätkuna toimub uue aasta alguses põhiseaduskomisjoni algatusel olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu riigikogu täiskogus.
Igal teisel aastal toimuv kodanikuühiskonna arengu arutelu keskendub sel aastal kollektiivsete pöördumiste esitamise võimalusele ja demokraatia hetkeolukorrale Eestis ning kannab pealkirja «Tugev kodanikuühiskond kui demokraatia alustala. Kollektiivsete pöördumiste roll ja mõju».