Metsloomaühing soovitab lindude rändeperioodil kõrghoonete aknad ära märgistada, sest vastu akent lennates saab peamiselt viga linnu pea või kael, samas kui silmapilkse surma toob kaelalülide murd.
Metsloomaühing soovitab rändlindude säästmiseks aknad ära märgistada
«Palun ole kena ja märgista aknad. See on eriti oluline nüüd, kui linde on taas rohkem liikvel rände tõttu. Pinnalt põntsu saanud lind on tavaliselt uimane, tal on raskusi lendamisega ning suled võivad väga puhvis olla. Sedasi on linnul oht alajahtuda ning on kerge saak,» kirjutab metsloomaühing sotsiaalmeedias.
Kokkupõrgete vältimiseks tuleb kardin ette tõmmata ja kleepida aknad võimalikult tihedalt märgistusi täis. Märgistuseks sobivad käepärased materjalid, nagu värvilised pakkepaberid, kinkekotid või osades toidupakendites kasutatav kuldne papp. Mida värvilisem ja valguses helkivam, seda paremini on märgistus lindudele nähtav.
Pimedal ajal tuleks kustutada ebavajalikud tuled, sest tehisvalgus ajab linnud segadusse. Kuna paljud linnud rändavad öösel, on akna taga särav valgus neile eriti ohtlik.
«Kui leiad aknasse lennanud, kuid elusa linnu, palun võta ühendust Eesti Metsloomaühinguga, et saada linnule abi,» soovitab organisatsioon ja palub ühtlasi abi lindude jaoks ohtlike piirkondade kaardistamisel.
Seda saab teha leheküljel loodusveeb.ee/et/themes/harrastusteaduse-projektid/klaaspindadega-kokkuporkavate-lindude-kaardistamine.
Metsloomaühing lisas enda postituse alla ka video kanakullist, kes 7. novembril Telliskivis vastu klaaspinda lendas. Õnneks kosus lind paugust kiirelt ja tohtis paari päeva möödudes juba vabana ära lennata.