Päevatoimetaja:
Tarvo Madsen
Saada vihje

100 NÄGU Sam Altman: tõenäoliselt presidendivalimiste suurim kaotaja (1)

Copy
Sam Altman
Sam Altman Foto: Jason Redmond

Praeguse seisuga võib OpenAI kaasasutajat ja juhti Sam Altmani lugeda tehisarumaailma kuningaks. Avalikkusele sai ta tuntuks 2022. aasta sügisel pärast seda, kui OpenAI muutis vestlusroboti ChatGPT avalikult kättesaadavaks, tänu millele sai tehisarust töö- või meelelahutusvahend sadadele miljonitele inimestele.

Umbes aasta pärast ChatGTP avalikustamist plahvatas aga OpenAIs skandaal. Nimelt otsustas ettevõtte nõukogu eelmise aasta 17. novembril Altmani päevapealt tegevjuhi ametikohalt lahti lasta. Hiljem putšiks nimetatud sündmus põhjustas infotehnoloogia sektoris šoki, aga tõi välja ka ettevõttesisesed vastuolud.

Kuid kriis ei kestnud kaua. Juba neli päeva hiljem oli Altman tänu Microsofti – kes oli investeerinud OpenAIsse üle kümne miljardi dollari – survele tegevjuhi ametikohal tagasi.

Selle aasta märtsis jõudis Altman Bloombergi 500 rikkaima inimese edetabelisse. Tema vara väärtuseks hindas meediamaja kaks miljardit dollarit, aga tema jõukus ei tulene OpenAIst, kus tal osalust ei ole, ning tehisaruarendaja on endiselt veel mittetulundusettevõte.

Altmani vara väärtuse moodustavad eelkõige riskiinvesteeringud idufirmadesse.

Tõsi, selle artikli kirjutamise ajal Altman enam 500 rikkaima persooni hulka ei kuulunud, sest vahepeal on edetabeli lävend tänu tehnoloogiasektori aktsiate võimsale tõusule kerkinud enam kui kuue miljardi dollarini.

Ehkki endiselt tuntuim tehisaruarendaja ning -vedur, on Sam Altmanist saamas hoopis USA presidendivalimiste ja Donald Trumpi teise presidentuuri suurim kaotaja.

Samas olid Altman ja OpenAI teel tehnoloogiasektori suurimaks kaotajaks juba enne Trumpi võitu. Tehnoloogiaväljaande Gizmodo sõnul on OpenAI gigantne ahi, kus põlevad raha ja elekter. ChatGPT on aga populaarne peamiselt tudengite ja nende inimeste seas, kes ei oska ise e-kirju kirjutada.

Ettevõtte sõnul on vestlusroboti kasutajate arv kasvanud 200 miljonini nädalas, aga enamik neist on OpenAI-le pigem kulu kui tulu.

Koos presidendivalimistega tõusis Elon Musk maailma mõjukaimaks ettevõtlustegelaseks. Samas on teada, et Musk, kes oli OpenAI üks asutaja, aga lahkus sealt, vihkab Altmani. «Mina olen põhjus, miks OpenAI eksisteerib,» teatas Musk 2023. aasta mais.

Tagasi üles