Kui erakondade kaks esimest on jätkuvalt kindla vahega Isamaa ja Reformierakond, siis nende selja taga tõusis kolmandaks Keskerakond, möödudes sotsidest.
Reitingud: sotsidest möödunud Keskerakond tõusis kolmandaks (5)
Ühiskonnauuringute instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti koostöös valmiva iganädalase küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 29,4 protsenti, Reformierakonda 17,9 protsenti ja Keskerakonda 14,1 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.
Liidrikohal oleva Isamaa toetus langes nädalaga 1,2 protsendipunkti võrra. Järgneb Reformierakond, kelle toetus nädalaga ei muutunud, kuid on viimase kolme nädalaga langenud 1,7 protsendipunkti võrra. Kolmandaks tõusis nädalaga 1,6 protsendipunkti võrra toetust kasvatanud Keskerakond.
Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 13,5 protsendiga, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 12,6 protsendiga ning parlamendierakondadest kõige madalama toetusega on Eesti 200, keda toetab neli protsenti.
Koalitsioonierakondi toetab kokku 35,4 protsenti ning opositsioonierakondi 56,1 protsenti vastajatest.
Reitingutabel saab kokku nelja viimase nädala küsitlustulemuste põhjal, kuid kui vaadata vaid viimase nädala näitajaid, siis nende järgi toetab Isamaad 26,9 protsenti, Reformierakonda 17,6 protsenti ja Keskerakonda 17,2 protsenti küsitletutest. Esikolmikule järgnevad EKRE 13,5 protsendiga ja SDE 12,6 protsendiga.
Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kaasprofessor Martin Mölder ütles, et nii mõnegi erakonna nädalased toetusnumbrid on märkimisväärselt muutunud ning see on liigutanud ka nelja nädala keskmisi reitinguid kohati märkimisväärselt. Samuti on tema sõnul näha, et oluliselt on suurenenud eelistuseta valijate osakaal - nelja nädala koondtulemustes on see käesoleval nädalal enam kui kahe protsendipunkti võrra suurem kui eelmisel nädalal.
Toetustabeli tipus jätkab Isamaa, kelle reiting on mõnevõrra langenud. «Isamaa selle nädala tulemus eraldivõetuna oli oluliselt madalam kui eelmise nädala tulemus ning see tõi uuesti alla 30 protsendi ka erakonna nelja nädala keskmise reitingu. Ei ole märgata, et see muutus oleks süstemaatiliselt toimunud mingis kindlas valijagrupis ning viimase kahe ja poole kuu jooksul on erakonna toetus olnud siiski pigem kasvutrendis kui kahanemas,» rääkis Mölder.
Teisel kohal oleva Reformierakonna toetus ei ole võrreldes eelmise nädalaga väga palju muutunud, kuid viimaste kuude lõikes joonistub siiski pigem välja kerge langustrend. Septembri esimeses pooles püsis erakonna toetus mõned nädalad stabiilselt umbes 19,5 protsendi tasemel, kuid on mõningaste kõikumistega praeguseks langenud 17,9 protsendi tasemeni, märkis Mölder.
Tema sõnul on kolmandale kohale sel nädalal kerkinud Keskerakond, kelle toetus on teinud märkimisväärse sammu ülespoole. Erakonna nädalane toetus eraldivõetuna oli sel nädalal 17,2 protsenti. See tõi nende nelja nädala keskmise üles 14,1 protsendi tasemele, kusjuures toetuse kasvu on märgata nii eestlastest kui mitte-eestlastest valijate seas, ütles Mölder.
Keskerakonnale järgnevad sotsiaaldemokraadid, kelle toetus on võrreldes eelmise nädalaga püsinud peaaegu täpselt sama. Sotsiaaldemokraatidest natuke vähem kui protsendipunkti võrra maas on EKRE, kelle nelja nädala keskmine on viimastel nädalatel samuti püsinud pigem stabiilne.
«Kui vahepeal tundus, et Parempoolsed on liikumas visalt valimiskünnise kohale, siis selle nädala reitingutes on nende toetus võtnud jälle suuna allapoole. Nende kõige viimane nädalane tulemus oli 2,9 protsenti, mis tõi ka nende nelja nädala keskmise tuntavalt alla, 4,5 protsendi peale. Selle tulemsuena nihkus valimiskünnis neist jälle olulise sammu eemale,» lisas Mölder.