Kuku raadio «Kespäevatunnis» rääkisid Priit Hõbemägi, Ainar Ruussaar ja Marek Strandberg põhiseaduse muutmisest, riigieelarvest ja Tallinna linnavõimust.
KESKPÄEVATUND ⟩ Hõbemägi: kõige hullem on kirjutada põhiseadusesse kodakondsuseta inimeste hääleõigus (18)
Rääkides kodakonsuseta inimeste hääleõigusest sõnas Ainar Ruusaar, et tänane võimukoalitsioon on küll võimeline muutma põhiseadust, et võtta Venemaa ja Valgevene kodanikelt kohalikel valimistel valimisõigus, aga omaette probleem on kodakondsuseta inimesed. Ta lausus, et veider on kuulda mõnede poliitikute arvamust neile valimisõigus alles jätta.
Marek Strandberg märkis, et selle asemel, et teha keeruline kombinatsioon, tuleks põhiseadusesse kirja panna, et Eestis valivad Eesti kodanikud. «Valimisõigus ei ole ju inimõigus, keegi ei sure ära, kui ta valida ei saa.»
Ruussaar sõnas, et paraku suutsid sotsid siiski kodakondsuseta inimeste valimisõiguse läbi suruda. Ta märkis, et sõnumid peaksid olema suunatud siiski Eesti kodanikele, mitte Vene inimestele.
Strandberg lausus seepeale, et ilmselt keeravad sotsid veel paraja käki kokku, lootuses, et venemeelsed inimesed sügisel nende poolt hääletavad.
Priit Hõbemägi rääkis, et iga terve mõistusega inimene peaks aru saama, et Venemaa kallaletung Ukrainale muutis kõike ja nüüd tuleb ära teha see, mis kolmekümne aasta jooksul on tegemata jäänud. «Kodakondsuseta inimestega pole tegeldud, sest arvati, et see probleem laheneb iseenesest. Kõige hullem on kirjutada põhiseadusesse, et kodakondsuseta inimestel on hääleõigus.»
Ruussaare hinnangul on halli passiga inimestel olnud liiga mugav, mistõttu pole neil motivatsiooni taotleda kodakondsust.
Hõbemägi tõi välja, et tihti räägitakse, et kui me võtame venelastelt valimisõiguse, siis tuleks arvestada, et nende hulgas on ka eestimeelseid ja nad solvuvad. Ta lausus, et on veendunud, et just need inimesed saavad väga hästi aru, miks Eestil on vaja niimoodi käituda. «Kui inimene on Eesti poolt, siis ta ei solvu. Solvuvad need, kes ei ole Eesti poolt,» ütles Hõbemägi, lisades, et see, mida selles protsessis taotlevad sotsid ja Keskerakond, saab mõne kuu jooksul selgeks.
Saates oli juttu ka riigikontrolli hinnangust riigieelarvele.
Hõbemägi rääkis, et tegevuspõhine eelarve on absurdi tipp ja sellisele hinnangule vaidlevad vastu vaid üksikud poliitikud ja rahandusministeeriumi tippametnikud. Ta lausus, et ka riigikontroll on rõhutanud, et eelarves peab olema arusaadav, kuhu raha kulutatakse ja kas selle raha eest saadi seda, mida taheti saada.
Ruussaar tõi näitena, et eelmise aasta ei olnud riigieelarves kirjas mitte ühtegi senti ühistranspordile, seletuskirjas toodud numbrid ei kattu sellega, mis on kirjas eelarves ning pole selge, kust saaks kokku hoid
Saates osalejad kriitilised ka Tallinnas toimuva suhtes.
«Pealinna juhtimine on juba pikka aega «pärtlisse» keeratud. Mis iganes Tallinnas toimub, on see suur segadus. Kaks rivaalitsevat abilinnapead kaklevad sotsiaalmeedias ja linnapea Jevgeni Ossinovski on läinud ilmselt põranda alla,» kirjeldas Hõbemägi pealinna linnavalitsuses toimuvat.
Stranberg märkis, et kõigi meie raha eest pandi üles mitukümmend mõttetut liiklusmärki.
Ruussaar püüdis jääda positiivseks, öeldes, et mõned asjad on siiski ka hästi, näiteks trammiliiklus.