Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387

TAUST Mis muudab neljajalgse sõbra ohtlikuks lõukoeraks? (3)

Koerad on rängalt purenud inimesi ja teisi loomi. Nüüd saab puudulik seadus täienduse ja kaitseb rohkem ohtlike omapäi liikuvate koerte eest.
Koerad on rängalt purenud inimesi ja teisi loomi. Nüüd saab puudulik seadus täienduse ja kaitseb rohkem ohtlike omapäi liikuvate koerte eest. Foto: Urmas Luik

Viimase aja jõhkrad koerarünnakud on pannud üha enam küsima, miks saab neljajalgsest sõbrast ründav lõupeni. «Koera kurjaks muutumisel on suur roll inimesel,» ütles Eesti Kennelliidu koolitaja Leili Kang.

Üle kümne aasta pikkuse kogemusega koertekoolitaja on aidanud taltsutada sadu neljajalgseid ja sabaliputajate hingeelu tunneb ta hästi. «Koer võib rünnata argusest, esivanematelt geenidega saadud liigsest agressiivsusest või varasemalt kujundatud mälupiltidest,» loetles ta.

Koeraga on nagu inimesega – paljuski on iseloom temaga kaasa sündinud. On koeratõuge, keda kahejalgsed sildistavad tigedaks ja ründavaks, aga koertekoolitaja pole sellega nõus. «Minu arvates ei ole olemas kurja või agressiivset koeratõugu, vaid on selle tõu sees esinevad kurjad või agressiivsed isendid,» täpsustas Kang.

Koer on sotsiaalne loom, kelle tegutsemist juhivad kaasasündinud instinktid ja aja jooksul õpitud käitumine. Just viimase puhul on suur ja oluline roll peremehel. «Koerte maailm koosneb mälupiltidest. Mälupildid moodustuvad elu jooksul kogetust ja läbielatud kogemustest,» rääkis Kang.

Tagasi üles