Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Erakondade reitingud: Isamaa toetus kasvas üle 30 protsendi piiri (1)

Copy
Isamaa esimees Urmas Reinsalu
Isamaa esimees Urmas Reinsalu Foto: Tairo Lutter

Erakondade reitingutabeli liider Isamaa kasvatas viimase nädalaga oma toetust veelgi ning nüüd ulatub see juba üle 30 protsendi piiri.

Ühiskonnauuringute instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti iganädalase küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 30,6 protsenti, Reformierakonda 18,1 protsenti ja Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda 13,7 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Isamaa toetus tõusis nädalaga 1,4 protsendipunkti võrra ning viimase kahe nädalaga on nende toetus tõusnud 2,2 protsendipunkti võrra.

Esikolmikule järgnevad Keskerakond 12,5 protsendiga ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 12,4 protsendiga ning parlamendierakondadest kõige madalama toetusega on Eesti 200, keda toetab 3,9 protsenti.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 35,7 protsenti ning opositsioonierakondi 55,5 protsenti vastajatest.

Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kaasprofessor Martin Mölder ütles, et kui eelmised nädalad püsisid erakondade toetusmaastikul vaiksed, siis sel nädalal on mõni natuke suurem muutus.

«Isamaa ja Reformierakonna toetuse vahe on kasvanud 12,5 protsendini. Veel mõni nädal tagasi oli see 8,8 protsenti. Isamaa on viimastel nädalatel oma kandepinda kindlustanud ning nende reiting on üle 30 protsendi. Samas on Reformierakonna positsioon natuke nõrgenenud ning nende nelja nädala keskmine toetus on 18,1 protsenti,» rääkis Mölder.

Ülejäänud osa toetustabelist püsib võrdlemisi stabiilne. Sotsiaaldemokraatide toetus on 13,7 protsenti ning nendest natuke enam kui kahe protsendipunkti kaugusel on sisuliselt võrdse toetusega EKRE ja Keskerakond.

«Keskerakonna kandepind eestlastest valijate hulgas on mõnevõrra nõrgenenud ning samas on nad muust rahvusest valijate hulgas viimastel nädalatel toetust natuke kasvatanud, nende hulgas on Keskerakonna toetus vägagi stabiilne, kõikudes 50 protsendi ümber,» ütles Mölder.

Eesti valijate hulgas on Keskerakonna toetus langenud ligikaudu kolm korda. «Mis puudutab EKREt, siis Euroopa Parlamendi valimised ja sellele eelnenud periood oli EKRE jaoks uuele, madalamale toetuse tasemele langemise moment. Nende toetus kukkus 18 protsendilt aasta esimeses pooles 12–13 protsendile suve keskpaigaks ning on selle piirimail püsinud seni,» ütles Mölder.

Parempoolsed jätkavad võitlust valimiskünnisega ning sel nädalal on nad õhkõrnalt selle all. «Eesti 200 on vähemalt praeguseks selle võitluse kaotanud. Kui veel septembris tundus, et nende reiting on taas kerkimas üle viiele protsendile, siis praegu nende toetus pigem kahaneb kui kasvab,» ütles Mölder.

Kui riigikogu valimised peaksid toimuma praegu, saaks Isamaa 38 kohta, Reformierakond 21 kohta, SDE 15 kohta, Keskerakond 14 kohta ning EKRE 13 kohta.

Tagasi üles