Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
Saada vihje

Krüptolitsentsimine Leedus ja MiCA-le kohandumine

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Tutvuge Leedu tulevikku suunatud lähenemisviisiga krüptoraha reguleerimisele MiCA raames. Siit leiate teavet uute litsentsimisreeglite, vastavusstrateegiate ja krüptoettevõtete eeliste kohta.

Krüptoraha tööstus on viimase kümne aasta jooksul näinud enneolematut kasvu, muutes end globaalse finantsüsteemi lahutamatuks osaks. Sellisel dünaamilisel turul mängivad regulatiivsed raamistikud olulist rolli krüptofirmade pikaajalise jätkusuutlikkuse ja vastavuse tagamisel. Euroopa riikide seas, kes seda suunda omaks on võtnud, paistab Leedu silma oma proaktiivse lähenemisega fintech-innovatsioonile ja digitaalsele rahandusele. Leedu on kiiresti muutunud eelistatud sihtkohaks finantsettevõtjatele tänu selgetele regulatsioonidele ja edumeelsele poliitikatele.

Digitaalsete varade tõusuga on nii Euroopa Komisjon kui ka Euroopa Parlament klassifitseerinud krüptorahad finantsinstrumentideks. See tunnustamine on viinud põhjalike litsentsimisregulatsioonide rakendamiseni. Turul Liikuvate Krüptovarade (MiCA) määruse, mis on toodud määruses (EL) 2023/1114, rakendamine on oluline areng, mis kujundab tulevikku krüptooperatsioonide osas kogu ELis. Leedu on oma regulatiivse tegevusprogrammi raames teinud märkimisväärseid muudatusi, et tugevdada krüptoturu järelevalvet, pakkudes ideaalse keskkonna ettevõtetele, kes otsivad stabiilsust ja kasvu digitaalse rahanduse sektoris.

"Näeme märkimisväärset huvi Leedu kui ideaalse platvormi vastu krüptoettevõtete käivitamiseks ja laiendamiseks. Meie spetsialistid on valmis toetama kliente litsentsimise igas etapis, et aidata neil tõhusalt kohaneda MiCA nõuetega," märkis AdamSmith.lt ettevõtteõiguse ekspertjurist Patrik Asevičius.

AdamSmith.lt ettevõtteõiguse ekspertjurist Patrik Asevičius
AdamSmith.lt ettevõtteõiguse ekspertjurist Patrik Asevičius Foto: AdamSmith.lt

Hiljutised seadusandlikud muudatused Leedus

Leedu MiCA vastuvõtt näitab tugevat pühendumust tagada krüptoreguleerimise ühtsus kogu ELis. Erinevalt teistest liikmesriikidest, kes valisid üleminekuperioodi, nõuab Leedu täielikku vastavust 30. detsembriks 2024, andes ettevõtetele rohkem aega kohandamiseks. Aastaks 2025 peavad kõik krüptorahateenuste pakkujad omama krüpto-vara teenuse pakkuja litsentsi.

Üks kõige olulisemaid regulatiivseid muudatusi hõlmab rangemaid Know Your Customer (KYC) ja Anti-Money Laundering (AML) standardeid, nõudes ettevõtetelt, et nad rangelt kontrolliksid klientide identiteeti. Lisaks on reguleeritud tegevuste ulatus laienenud, hõlmates rohkem teenuseid, nagu krüpto-vara haldamine, nõustamisteenused ja kauplemisplatvormid.

Lisaks peab Leedu uus terrorismi rahastamise tõkestamise seadus säilitama krüptorahateenuste pakkujatel minimaalse osakapitali summas 125 000 eurot, tagades, et turul tegutsevad ainult rahaliselt stabiilsed ettevõtted. See vastab MiCA tulevastele osakapitali nõuetele, peegeldades Leedu keskendumist ohutu ja vastavuses oleva keskkonna loomisel krüptoettevõtetele.

MiCA osakapitali kategooriad krüptoteenuste jaoks

MiCA kohaselt seisavad Leedu ettevõtted silmitsi erinevate osakapitali nõuetega sõltuvalt pakutavatest teenustest:

  • Klass 1 (50 000 eurot): Tellimuste vastuvõtmine ja edastamine, nõustamisteenused ja tellimuste täitmine.
  • Klass 2 (125 000 eurot): Krüpto-vara hoidmine ja haldamine.
  • Klass 3 (150 000 eurot): Krüpto-krüpto ja krüpto-fiat vahetused, samuti kauplemisplatvormide haldamine.

Need muudatused pakuvad suuremat selgust ja prognoositavust, võimaldades ettevõtetel vastavalt valmistuda, samas tagades, et turul osaleb vaid usaldusväärsed ettevõtted.

Leedu eelised krüptokeskusena

Leedu soodne regulatiivne keskkond ja atraktiivsed maksusoodustused teevad sellest ideaalse koha krüptofirmade jaoks. Leedu Pank mängib MiCA rakendamisel võtmerolli, edendades koostööd tööstuse sidusrühmadega, et tagada sujuv suhtlus. Ettevõtted saavad nautida lihtsustatud litsentsimisprotseduure, tõhusat suhtlust regulaatoritega ja toetavat infrastruktuuri kasvuks.

Võrreldes teiste jurisdiktsioonidega pakub Leedu majanduslikult regulatiivset maastikku, säilitades samas kõrged vastavuse standardid. Riigi konkurentsivõimelised maksuturud, koos innovatiivsetele fintech-ettevõtetele mõeldud erisoodustustega, suurendavad veelgi selle atraktiivsust. Leedul on ka oskuslik tööjõud ja tugev tehnoloogiline raamistik, muutes selle ideaalseks keskkonnaks digitaalse rahanduse ettevõtetele, kes soovivad kasvada.

Soovitused Leedus tegutsevatele krüptofirmadele

Leedu areneval krüptoturul edukaks toimetamiseks peavad ettevõtted võtma kasutusele proaktiivsed strateegiad. Siin on mõned peamised soovitused:

  • Varajane litsentsi ettevalmistus: alustage litsentsimiseks valmistumist juba enne 2024. aasta detsembri tähtaega, kogudes vajalikke dokumente ja rakendades KYC ja AML protokolle.
  • Põhjalik vastavus: looge põhjalikud vastavusprogrammid, mis katavad riskijuhtimise, siseauditi ja regulatiivsed uuendused, et täita MiCA standardeid.
  • Konsulteerimine ekspertidega: kaasake õiguse ja regulatiivsete professionaalide meeskond, kes on spetsialiseerunud MiCA-le, et navigeerida litsentsimisprotsessi keerukustes.
  • Investeerimine tehnoloogiasse: kasutage arenenud turva- ja vastavustehnoloogiaid, et lihtsustada tegevust ja vähendada regulatiivseid riske.
  • Üksikasjalik dokumentatsioon: Veenduge, et kõik litsentsitaotlused ja dokumentatsioon oleksid täpsed ja kohandatud teie ettevõttele, vältides üldiste mallide kasutamist.

Neid samme järgides saavad ettevõtted minimeerida regulatiivseid riske, positsioneerides end samal ajal edu saavutamiseks Leedu krüptosõbralikus keskkonnas.

Kokkuvõtteks

Leedu edumeelne lähenemine krüptorahade regulatsioonile pakub märkimisväärseid võimalusi ettevõtetele. MiCA raamistiku rakendamine on seadmas Leedut juhtivaks keskkonnaks digitaalse rahanduse innovatsiooniks. Ükskõik, kas alustate uut krüptofirmat või soovite laiendada, pakub Leedu tugevat ja läbipaistvat keskkonda kasvuks. Litsentsitud, valmis ettevõtte omandamine võib pakkuda kohest turule sisenemist ja tegevuse stabiilsust, muutes selle ettevõtjate jaoks strateegiliseks valikuks.

Leedus krüptolitsentsi saamise või MiCA nõuetega kohanemise kohta konsultatsioonide saamiseks võtke ühendust AdamSmith.lt ekspertidega. Pakume igakülgset tuge – alates dokumentide ettevalmistamisest ja nõuetele vastavusest kuni strateegilise planeerimiseni eduka turuletoomise jaoks.

Meie portfooliosse kuuluvad valmislahendused kiireks käivitamiseks, samuti paindlikud kohandused, mis vastavad MiCA nõuetele. Meie meeskonnal on sügavad teadmised krüptolitsentsimise alal ja see aitab teil enesekindlalt oma äri kasvatada kooskõlas regulatiivsete standarditega.

Lisateavet krüptolitsentsimise protseduuri kohta Leedus leiate AdamSmith.lt.

Copy
Tagasi üles