Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Politsei on enamiku trammihuligaane kindlaks teinud (3)

Copy
Üksinda oleks trammi katusele ronimene keeruline, aga sõprade abiga saab hakkama.
Üksinda oleks trammi katusele ronimene keeruline, aga sõprade abiga saab hakkama. Foto: Erakogu

Politsei, mupo ja Tallinna Linnatranspordi ühisel nõupidamisel tõdeti, et suurema osa trammides vandaalitsevate noorte isikud on kindlaks tehtud ning varsti peaks Kopli trammides jälle rahu majas olema.

Oktoobris on Põhja-Tallinnas trammides huligaanitsenud noortekambad. Sõidetakse trammide taga olevatel haakeseadmetel, mõnikord ka trammi katusel. Samuti on noored lärmanud trammide salongides, solvanud ja ähvardanud trammis sõitvaid inimesi ning varastanud trammidest tulekustuteid. Vahepeal räägiti, et mõni tulekustuti on ka trammis sees lahti lastud, kuid see ei vasta tõele. Seda on siiski tehtud vaid trammipeatustes.

«Mupo suurendas patrullide arvu Kopli trammiliinide lähedal. Sealkandis on nüüd rohkem meie tavapäraseid patrulle, kes avalikku korda tagavad. Lisaks veel meie piletikontroll, kes ainult ühissõidukites töötabki, veedab nüüd rohkem aega Kopli trammides ja lisaks piletite kontrollimisele kogub infot nii trammijuhtidelt kui ka noortelt endilt,» rääkis mupo patrulli- ja valveosakonna juhataja Valdo Põder.

«Püüame noori tuvastada, kui võimalik ja läbi selle neilt anonüümsust ära võtta. Tänu kogukonna abile oleme tabanud üsna mitu noort ja nad politseile üle andnud. Me jätkame sellega esialgu kuni oktoobri lõpuni ja kui probleem ei lahene, siis ka kauem,» lisas ta.

Tabatud noorte andmed edastatakse politseile. Viimane aga kedagi karistama ei tõtta. «Politsei poole pealt on mõjutusmeetodeid palju. Koolidega on politsei suhelnud ja huligaanitsemises osalevate noorte ring on meile suures osas teada ja enamusega on jõutud ka suhelda. Samuti on suheldud lastevanematega ja on koputatud südametunnistusele, et sellised teod on äärmiselt ohtlikud ja kujutavad endast ohtu ka teistele inimestele,» lausus politsei Põhja-Tallinna piirkonnagrupi juht Rainer Väli.

Väli sõnul esines üksikuid trammidega seotud vandaalitsemisjuhtumeid juba suvel, kuid olukord eskaleerus oktoobris. «Nüüd oleme suurema osa neid noori tuvastanud, suhelnud nii nende kui nende vanematega ja kaasanud ka koole. Kindlaks on tehtud umbes kümmekond noort,» rääkis Väli.

Ta lisas, et noored ise on selgitanud, et eeskätt tegutsetakse adrenaliinivajadusest, otsitakse vaba aja sisustamiseks tegevust. Ühtegi tabatud trammihuligaani praegu karistatud ei ole. «Karistamisega on nii, et olenevalt konkreetsest sündmusest politsei otsustab, kuidas noort õiguskuulekale käitumisele suunata. Selle jaoks ei pea alati olema rahatrahv või mõni muu taoline sanktsioon. Mõjutusvahendeid on erinevaid ja me valime need juhtumipõhiselt.

Noored on ise ka tunnistanud oma tegusid ja öelnud, et viimasel ajal on nad oma tegevuse lõpetanud ja lubanud seda tulevikus enam mitte teha,» lisas Väli.

«Kõige paremini aitab esiteks see, kui me nendelt anonüümsuse ära võtame. Kui nad tajuvad, et nende nimed on teada. Et trammides on kaamerad ja avalikes kohtades on kaamerad ja nad jäävad videosse. Ja selle teo toimepanija me saame teade. See aitab ennetustöös väga palju kaasa,» ütles Põder.

Ka TLT juhtimiskeskuse divisjoni direktor Tarmo Lai leidis, et trahvimine ja kahjude sissenõudmine ei ole ainus vahend. «Pigem aitab ennetus-, teavitus- ja kasvatustöö. Noored ise ju kahjusid kinni ei maksa. See tuleb ju nende vanemate rahakotist,» arvas Lai.

Noorte mõjutamisel loodetakse abi ka koolidelt. Koolivaheaja tõttu on koolide mõjutustegevus esialgu edasi lükkunud.

Tagasi üles