Peatselt paigaldatakse Tallinna raekojale uus fassaadivalgustus, mis toob esile Põhja-Euroopa vanima ja ainsa gooti stiilis ehitatud raekoja arhitektuurilised detailid.
Tallinna raekoda saab uue fassaadivalgustuse
Eriliselt saavad rõhutatud kellatorn, katuseservad ja aknaavad, samuti tuulelipp Vana Toomas ja lohepäid kujutavad veesülitid fassaadil.
Esimesed tööd algasid Raekoja pööningul sel nädalal, uus valgustuslahendus valmib järgmise aasta suvel.
«Uus ja tänapäevane fassaadivalgustus rõhutab meie vanalinna ajaloolist pärandit ka pimeda ajal ning annab hoonele väärika ja piduliku ilme. Silmailu pakub uus lahendus nii linnaelanikele kui ka külalistele. Samuti ilmestab see Raekoja platsil toimuvat, iseäranis värvi- ja valgusküllast jõuluturgu,» sõnas Kesklinna vanem Sander Andla.
Hoone praegune valgustus on pea 30 aastat vana, energiakulukas ning ei ole selle 600 aasta vanuse esindushoone arhitektuuri vääriline, märkis Tallinna linnavalgustuse ja elektrivõrkude kavandamise juht Eva Tallo. «Valgustuslahenduse loomisel katsetati erinevaid valgusteid ja valgustusviise, sest ajalooliste ehitiste valgustamisel pelgalt tehnilisest lähenemisest ei piisa. Fassaadivalgustus peab olema teostatud eriti peenetundeliselt ja läbimõeldult, et säiliks arhitektuurne tervik,» selgitas Tallo.
Projekti kontseptsiooni lõi Soome valgustusdisaini büroo Valoa, kes kasutas energiasäästlikku LED-valgustust, mis rohkete optiliste valikutega võimaldab rõhutada hoone ajaloolist väärtust. Valgustid on paigutatud selliselt, et väldivad liigset pimestamist ning rõhutavad hoone tekstuuri ja värve.
Uus valgustuslahendus läheb maksma 168 640 eurot (ilma käibemaksuta) ja selle teeb teoks Enersense AS. Tööde ajal ei toimu Tallinna raekojas ametlikke vastuvõtte.